Skandali, gjykata e Beratit njofton 6 oficerët: Ikni se do ju prangosin!

14 Tet 10

Sipas burimeve nga prokuroria, ndërkohë që në gjykatë ishte dorëzuar kërkesa e organit të akuzës për autorizimin e arrestimit, gjykata nuk e ka mbajtur sekret procesin

Burimi: Ora News

 
0
0
Spitali Amerikan

prokur-pergjithGjykata e Beratit është përfshirë në një skandal të pazakontë në drejtësinë shqiptare duke dekonsporuar arrestimin e gjashtë oficerëve të policisë që hetoheshin për korrupsion. Sipas burimeve nga prokuroria, ndërkohë që në gjykatë ishte dorëzuar kërkesa e organit të akuzës për autorizimin e arrestimit, në mënyrë që të ligjëroheshin procedurat, gjykata nuk e ka mbajtur secret procesin por ka bërë shpalljen e tij në këndin e njoftimeve. Në këtë kënd public gjykata kishte njoftuar datën dhe orën e masës së sigurisë duke njoftuar se objekti i seancës ishte lëshimi i urdhër-arrestit ndaj gjashtë oficerëve të policisë në Berat. Nuk dihet nëse oficerët që do të arrestoheshin janë larguar për t’i shpëtuar prangave, por burime të Prokurorisë së Përgjithshme kanë thënë se Këshillit të Lartë të Drejtësisë do t’i kërkohet të hetojë këtë rast flagrant. Sipas disa vleresimeve gjykata e Beratit nuk eshte treguar ne vazhdiomesi korrekte me afishimin e gjyqeve publike ne kendin e njoftimeve nderkohe konsiderohet e cuditshme sesi gjyqi qe duhej mbajtur sekret deri ne arrestimin e te dyshuarve, eshte publikuar para kohe.

 


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Sondazh
Pagat e larta të gjykatësve dhe prokurorëve
(Shihen si një zgjidhje për të ulur korrupsionin në drejtësi)
Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
ikub #:
1010140101

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV