3 0
 

Ja ç’duhet, për të mos ju refuzuar lëvizja pa viza

12 Nën 10

Një shpjegim sa më i saktë për anët e errëta, që duket se kanë shqiptarët sa i takon lëvizjes së lirë në vendet e Schengen

Burimi: ikub.al
Autori:

mo.by.

schengen_

Të shpeshta, ndoshta deri në mërzi, kanë qenë informacionet që janë dhënë deri një muaj para 8 nëntorit në drejtimin e procedurave që duhet të kryejë një shtetas shqiptar, për të qenë i rregullt me lëvizjet e tij në vendet e zonës Shengen. Dihet se rregullat do të zbatohen për të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, përveç Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës. Siç mund të vërhet edhe nga foto e paraqitur lart (vendet ku hyhet pa viza janë me ngjyrë blu), qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë lirshëm edhe në Islandë, Norvegji e Zvicër, por jo në Rumani, Bullgari e Qipro. Megjithëse shumë gjëra mund të jenë të qarta, natyrisht ka edhe pika ku ende s’ka sqarim të mjaftueshëm, gjë që është vërejtur edhe nga sondazhi i lëshuar nga “ikub.al”, “”Për cilat nga çështjet e lëvizjes pa viza ju nevojitet informacion”, gjë që mund të konsiderohet një lloj testuesi i pulsit të shtetasve. Kështu rezulton se informacion jo shumë të madh ka mbi të gjitha në lidhje me rastet kur mund t’i nxirren pengesa nga autoritetet doganore për hyrjen në një vend tjetër (37%). Gjithashtu, të pasqaruar mirë duken një pjesë  e shqiptarëve edhe për sasinë e mjeteve monetare që duhet të kenë (22%). Pa folur edhe që mesa duket është përthithur pak informacion, nëse gjatë lëvizjes shtetasit duhet të jenë në zotërim të sigurimit shëndetësor (16%), ftesës (14%), apo rezervimit të hotelit (11%). Të gjithë këtyre anëve të “errëta” që mund të ekzistojnë ende te një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve, “ikub.al” ka menduar t’u japë një shpjegim sa më të saktë duke pyetur specialistët pranë Ministrisë së Brendshme. Për ata që i dinë mund të jetë një përsëritje e frytshme....
Ne cilat raste autoritet doganore mund te me refuzojne hyrjen?
Në radhë të parë, personat duhet të kenë të pastër penalisht, ose më saktë nuk duhet të konsiderohen si njerëz që mund të përbëjnë kërcënim për rendin, shëndetin publik apo për sigurinë e brendshme të vendit ku shkohet. Gjithashtu, nuk duhet të jenë persona ndaj të cilëve është dhënë ndonjë vendim për të refuzuar hyrjen e tyre në këtë zonë. Janë edhe një sër kërkesash (të mëposhtme) që duhen plotësuar për të mos u refuzuar hyrja. Autoritetet kufitare të shteteve anëtare jo vetëm që kanë të drejtë të refuzojnë hyrjen e njerëzve që nuk plotësojnë këto kërkesa, por dhe të japin vendimin përfundimtar mbi çëshjen e hyrjes në këtë zonë ( Neni 5 I Konventës Shengen). Hyrja të refuzohet edhe kur:
1) Nuk je në zotërim të pasaportës biometrike.
2)Nuk deklaron qëllimin e udhëtimit si dhe paraqitja, para punonjësit të kontrollit kufitar, të dokumenteve që justifikojnë qëllimin dhe kushtet e qëndrimit. 
3) Në rast se udhëton për turizëm, apo pushime, i pavarur nga pritja apo shoqërimi i një personi tjetër, shtetas apo rezident në atë vend etj., duhet të paraqitet  bileta e kthimit, nëse udhëtohet me avion ose mjete të transportit ujor. Ndryshe të refuzohet hyrja.
4)Nëse deklaron udhëtimin për aktivitete të ndryshme dhe s’paraqitet dokumentacioni mbi aktivitetin, për të cilin personi është ftuar.
5)Kur deklaron se udhëton për arsye shëndetësore, por s’paraqet konfirmimin e institucionit shëndetësor ku do shkohet, apo rekomandimi nga institucioni shëndetësor shqiptar ( rastet e kryerjes së analizave etj.).
7)Nëse udhëton me makinë dhe s’ke në zotërim dokumentacionin e nevojshëm të makinës, leje ndërkombëtare për drejtimin e automjetit dhe kartonin e gjelbër të sigurimit ndërkombëtar të makinës.

Duhet te kem mjete monetare me vete?
Vende të ndryshme kanë shuma të ndryshme, por mesatarisht është 50 euro në ditë, kur ju keni edhe një rezervim hoteli. Shtetasi duhet të ketë mjete të mjaftueshme të jetesës, si për periudhën e qëndrimit të synuar edhe për kthimin në vendin e  prejardhjes ose tranzitin në një shtet të tretë në të cilin ai është i sigurt se do të pranohet, apo është në gjendje të përfitojë mjete të tilla në mënyrë të ligjshme.
Duhet te kem sigurim shendetesor gjate udhetimit?
Në të gjitha rastet, shtetasi duhet të ketë siguracionin shëndetësor, që përfshin udhëtimin dhe periudhën e qëndrimit.
Duhet te kem ftese?
Kur deklaron se udhëton për vizitë te një i afërm, thjesht duhet të jepet informacion mbi të dhënat e personit pritës, adresa e tij, nr. i telefonit, etj.
Duhet te kem rezervim hoteli?
Po, në rastet kur udhëtohet për pushime, duhet paraqitur pranë kontrollorit të pikave kufitare edhe një rezervim hoteli.
 


Ja informacioni i detajuar nga Ministria e Brendshme
Shtypi i dites

Analize
   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
klaudia veizaj
Para 29 oresh  
  
dua te pyes per nje apelas te marre ne vitin 2008
 
melisa gashi
Para 41 ditesh  
  
pershendetje jam nga kosova si tepunoj ne angli ose te migroj atje nese ka dikush qe mendihmoni ju faliminderit shum
 
ramadan
Para 2 muajsh  
  
pershendetje ju lutem em falni edhe ju lutem em ndihmoni une ekom gruan en londer por ikom dy femi en kosov me tjeter grua e dua mij adaptu thmin e mu martua me grua qe ekom en londer si tjaboj
 
donald
Para 3 muajsh  
  
Une dua te shkoj tek i dashuri ime ne ceki por kam mare nje apelas ne gr kam ndruar dhe njerere emrine si mundet te vepron 
 
nikos_salaj@hotmail.com
Para 4 muajsh  
  
dua te shkoj ne gjermani per pun a kam te drejt te punoj atije me pashaport bjometrike .pergjigjen e dua ne facebook nikos salaj
 
ari
Para 4 muajsh  
  
Pershendetje si mund te aplikoj per te vazhduar studimet ne Angli(theksoj se nuk kam te aferm atje) Jam ende nje gjimnaziste maturante
 
kemajl
Para 4 muajsh  
  
pershendetje ekam vllaun ne gjermani amundem me ma mundesu me shku ne gjermani niher ma ka qu vizen po ma kan refuzu me gjeth shoqen pres pergjegjje prej jush
 
drias
Para 4 muajsh  
  
dua te shkoj te punoj ne angli si mekenik si te veproj me thoni
 
milazim kadrija
Para 4 muajsh  
  
ju lutem cfare duhet te bejme per te ikur ne germani me familjen
 
shabiufaa
Para 4 muajsh  
  
Kam prit ne ambasaden gjermane 15jav per bashkim familjar kam kontraten e punes ateje skam ba test gjuhe shkaku e di gjuhen perfekt por maka refuzue vizen. Cilat jan mundesit te tjetra veq Ankese? Nese din dikush teme informoj Flm..
 
Jorgo
Para 5 muajsh  
  
pershendetje.! kam mar nje apelas ne greqi ne vitin 2008 dhe ka skaduar ne 2013,a munde te leviz ne vende tjera te europes.Faleminderit
 
adi metani
Para 7 muajsh  
  
si mund te shkoj ne angli me letra te sakta
 
adi metani
Para 7 muajsh  
  
si mund te aplikoj per te shkuar ne angli me letra te sakta . .
 
Roku
Para 9 muajsh  
  
Pershendetje a mund te me jepni nje informacion kam mar apelas ne greqi se kam qen pa dekumenta ne 2012 a mund te shokoj dot ne zvicer me pashaport ju faleminderit
 
fllanza
Para 10 muajsh  
  
pershendetje desha te ju pys per viz studentore a esht e obligushme qe te kesh psh not teviti 2014 ne index e nese ske trefuzohet viza per shakak te saj sa esht e vertet kjo deshta ta di ju lutem te ma ktheni pergjigjjen
 
andrea gerta
Para 10 muajsh  
  
pershendetje ju lutem a mund te me thoni bashkjetoj me italian e kemi nje djal tani ai ndodhet ne angli per pun e vjen e me merr bashk me djalin kam pashaporten shqipetare,karten e identitetit,e pds,illimitato,por kam marr vesh se me duhet nje viz ne ambasaden angleze ne rome,doja te dija se cfar vize me duhet e cfar dokumentash me duhen per vizen,ju lutem me sugjeroni se jam shum e shqetesuar,mund te dergoni pergj edhe ne emailin tim ju faleminderit
 
axhi
Para 11 muajsh  
  
a mund tme shpiegoni EUROPA
 
axhi
Para 11 muajsh  
  
axhi.fafaj@hotmail.com
 
axhi
Para 11 muajsh  
  
si mund te veprojm ne qe kemi nje apelas
 
fraanceko berat
Para 12 muajsh  
  
pershendetje amun tme ndimoni me nje pergjigje kam mar nje apelas ne 2008ten ika per er te par ne gr kur u apen vizat me vun kryq me than ke apelas kapa avokat para nje muaj me tha avokatja kish folur me doganat dhe me tha ti nuk ke as nje gje tani si mun te veproj mund tme ndimoni????


 
Tolsian dajko
Para 20 muajsh  
  
pershendetje!

kisha nje pyetje te rendesishme ne lidhje me apelasin. jam nje person qe kam mare nje apelas ne greqi para 5 viteve dhe afaati kohor ka mbaruar. mund te me ndihmoni me ndonje informacion shtese per hapat qe duhet te ndjek ne menyre qe te jem i ligjshem per te levizur ne vendet shengen?!

Ju faleminderit
 
enisi-mondi@hotmail.com
Para 24 muajsh  
  
se pari ju pershendes dhe ju uroj gjitha te mirat. kam nje pyetje si mund te kam me shum informacione ne lidhje me marrjen e vizav ska rendesi per cilin do vend te europes jan nga kosova qe ka mundesi per te me treguar me shum lidhje me viza dhe a mund te me ndihmoni per ndryshe ky esht ehde numri im tel 044-905-981 kosov mbes me shpres se do te gjej mirekuptim tek ju ju pershendes
 
EUROPA
Para 27 muajsh  
  
per info te metejshme rreth aplikimit te vizave apo refuzimit te tyre si mund te perfitosh edhe nje vize mund te kontaktoni ne agjensine tone EUROPA EXPRESS +355674077717
 
donald
Para 33 muajsh  
  
mirmrema ndodhem ne greqi 9 vjet pa letra jam merzit shum se ndodhem si ne burk kam nje letr gjyqi qe me ka dhene avokatja po bej 6 vjet dhe gjyqi spo del me ate gjyqin qe me ka hapur ajo skam te drejt te dal nga greqia se mar apelasi dhe keshtu kam 9 vjet pa e par shpin time qe jam lindur me ka zene malli dhe dua te dia a dini gje do futet shqipria ne europ se vetem ate gje kam shpres qe te vij ne shqipri ???????? kam degjuar sikur do futet ne 28-29 nendorin qe mbush 100 vjetorin shqipria nga clirimi a eshte e vertete kjo gje ????? faleminderit
 
rakela
Para 35 muajsh  
  
kam marr nula osten per martes me shtetas italian,me mbeten dhe 7 dite nga afati i 3 mujorshi i dyte,cfare duhet te bej sepse kam per te ber martesen dhe nuk me mjaftojne ditet,a mund tme sqaroni?
 
nazmie
Para 39 muajsh  
  
kam humbur pashaporte biometrike shqiptare me vizen e perhershme ne angli a mund te me thoni n q s eshte e mundur te behet pashaporta ne shqiperi pa vajtur une po qe se dergoj burrin me kartat e identitetit pasi keto pashaporta jane bere ne korrik 2011 ju lutem me shkruani ne email tim nqs dikush ka dijeni se jam shume e shqetesuar faleminderit
 
eda
Para 40 muajsh  
  
ju lutem me ktheni pergjigje sa me pare ..sa nivele tu kursit gjerman me duhet te kaloj per te shkuar ne gjermani per bashkim familjar dhe cfar dokumentash tjera duhet te kem me vete pres prgj me mirkuptim
 
admir
Para 51 muajsh  
  
ju lutna sa ma shpejt ok pash zotin ma shpejt
 
admir
Para 51 muajsh  
  
a ka munsi dikush me me tregu per nje tem ne hartim se me duhet per neser se kam hrtim tema deshiroj te udhetoj nese mundet dikush ja ku e keni msn mili-neli@hotmail.com
 
marko
Para 51 muajsh  
  
si mund te udhetoj ne vendet shegen meqenese kam nje apelasi paranomia ne greqi si nune munde te jen 30 perqin e shqiptareve dhe cfre do te behet me ne ???????????a mund te mare nje pergjigje????????????
 
agim
Para 52 muajsh  
  
mund te me thoni ju lutem sa eshte shuma e lekeve ditore per person qe udheton per ne danimarke kur ka garanci nga vellai i vet qe jeton prej 10 vjetesh ne danimarke,flm
 
nia meba
Para 52 muajsh  
  
sigurisht qe duhen para me vete, ku cdo shtet ka nje kuot te caktuar ditore
 
entela
Para 52 muajsh  
  
mirmbrema!doja te dija a duhen leke dhe kur ke njerez andej se per kete nuk jam e qarte?ju lutem me ktheni nje pergjigje.
 
nia meba
Para 52 muajsh  
  
Lexoni artikullin, aty i keni pergjigjet per pyetjet tuaja, qarte dhe sakte
 
festim
Para 52 muajsh  
  
une dua te shkoj tek nusja ime dhe te njerzit e nuses te rri tre muaj cfar me duhet te kem me vete qe te kaloj te rri aq koh sa duhet
 
Tahir
Para 52 muajsh  
  
une jam nga ushnja dhe banoj ne athine dhe kam shume zhutri( lekeeeeee ) me ndihmoni ju lutem shume a mund te shkoj jasht shtetit, per me vizitu froncen. Me nerime Tahiri,.Pres pergjugje,sa ma shpejt se du me shku per turizemper festa .
 
entela
Para 52 muajsh  
  
dua te shkoj tek vellezrit ne itali pashaporten biometrike e kam siguracjonin po.duhet ndonje gje tjeter?
 
edison
Para 52 muajsh  
  
po mir po ata qe kan mar apelasi .ngaqe jan kapur pa letra si veprohet do ket problem.
 
ardita
Para 52 muajsh  
  
un jetoj ne sarande dhe dua te vete ne janin thjeshte per pazar dhe te kthehem brenda dites cfar me duhet mua pervec pashaportes, parave dhe siguracionit ???? po ne cofte se un udhetoj dhe me vajzen duhet qe te kem ndinje dokument per vajzen meqenese ajo eshte e mitur kuptohet pervec pashaportes dhe siguracionit faleminderit
 
nertila
Para 52 muajsh  
  
pershendetje jemi dy moshatar, duam te shkojm te vajza ne greqi, deshem te dime konkretisht cfare duhet, dhe eshte e domosdoshme qe te kesh nje shum parash me vete ju lutem nje informacion???
 
argjenti
Para 52 muajsh  
  
Ceshtjet e bashkimit familjar mund ti mesoni prane autoriteteve vendase te cilat iu kane dhene karten 10 vjecare, vetem ato mund t'ju japin nje shpjegim te sakte.
 
apostol
Para 52 muajsh  
  
hello, une banoj ne greqi dhekam karten jeshile 10vjeqare bashke me dy vajzat e mija, por kam nusen pa dokumenta.amund teme thoniju lutemqfare mund te bej un te bashkohemme familjen time se ka tash 3 muaj qe jemi te ndare? faleminderit
 
Mozi
Para 52 muajsh  
  
cfare kushtesh duhen per te vazhduar studimet universitare ne vendet zhengen?
 
argjenti
Para 52 muajsh  
  
Po e lexon njeri artikullin apo.... thjesht titullin dhe me pas beni pyetje qe fare mire artikulli i jep pergjigje.
 
valbona
Para 52 muajsh  
  
Une dua te shkoj per Krishtlindje dhe Vitin e ri bashke me bashkeshortin dhe 2 femijet per rreth 13 dite tek dy motrat e mia... do me bejne nje ftese ku deklarojne se shpenzimet per aq dite sa do te rrime i perballojne motra dhe burri i saj Italian ..... a duhet te kem nje shume parash te caktuar me vete edhe ne kete rast kur garant per shpenzimet e mia behet dikush tjeter????JU LUTEM MUND TE ME NDIHMONI ME PERGJIGJEN TUAJ ...
 
esi
Para 52 muajsh  
  
un dua te shkoj tek motrat studente,kam qene dhe ne mars atje tani cfare me duhet konkretisht???????
 
eldi
Para 53 muajsh  
  
do iki te vllai ne athine..ime si i behet me sig shendetsor do e pres per sa dite do jem andej ??? dhe per leket deklaraten qe do me presi ai e kam prap duhet te deklaroj leke ???
 
didi
Para 53 muajsh  
  
Sa mirë që duke filluar nga mesi i dhjetorit mund të shkojmë pa viza në Europë!!! Tashmë nuk na ngelet gjë tjetër veçse të fillojmë të heqim para mënjanë nga rroga që në vitin 2015 të shkojmë në Madrid...
 
besi
Para 53 muajsh  
  
sa esht shuma per te nejt 3 muj ne itali?
 
Qerim
Para 53 muajsh  
  
Kam kusheririn ne franc me letra te rregullt te perjetshme cfar dokumentash e sa lek me duhen
 
argjenti
Para 53 muajsh  
  
Siguracionin shendetesor persa kohe do qendrosh atje
 
Rubin,Kuqi
Para 53 muajsh  
  
Une kam qunin e xhaxhait ne itali cfare duhet te kem tjeter me vete pervec pashaportes biometrike bashke me bileten vajtje-ardhje??????????
 
argjenti
Para 53 muajsh  
  
ke harruar kryesoren Pashaporten Biometrike. Nese dhe ate e ke gati te urojme rruge te mbare :)
 
anila
Para 53 muajsh  
  
dua te shkoj tek nje kusheri i imi bileten e kam vajtje ardhje per dy muaj deklaraten se me presin andej e kam marr,siguracionin kombetare e kam prere ju lutem me tregoni nqs me nevoitet ndonje dokumentacion tjeter.jam ne pritje te pergjigjes suaj me respekt anila
 
Mirela cungu
Para 53 muajsh  
  
po per femijet qe dalin jashte çfare nevojitet
 
Mirela cungu
Para 53 muajsh  
  
Nese shkoj me djalin tim 11 vjeçar te prinderit e mi ne Itali,çfare dokumentash i nevojiten djalit tim
 
argjenti
Para 53 muajsh  
  
po te jesh i zgjuar i thua qe do ri 3 dite .... dhe me pas ri 90 :)))
 
besi
Para 53 muajsh  
  
un dua te rri te tre muajt qe me lejohen ne itali.sa lek duhet te kem me vete????po si te numerojn leket para se me hyp ne avjon???
 
sofka@live.it
Para 53 muajsh  
  
un dua te shkoj te vajza ne itali cfare duhet te kem me vete
 
nia meba
Para 53 muajsh  
  
Ja shuma per ne Itali, - 1 deri në 5 ditë shumë fikse 269.60 euro / 6 deri në 10 ditë shuma për ditë 44.93 euro / 11 deri 20 ditë fikse + shuma ditore për person: 51.64 euro + 36.67 euro / 20 ditë fikse + shuma ditore për person: 206.58 euro + 118.79 euro
 
nia meba
Para 53 muajsh  
  
Ja shuma per ne Itali, - 1 deri në 5 ditë shumë fikse 269.60 euro / 6 deri në 10 ditë shuma për ditë 44.93 euro / 11 deri 20 ditë fikse + shuma ditore për person: 51.64 euro + 36.67 euro / 20 ditë fikse + shuma ditore për person: 206.58 euro + 118.79 euro
 
besi
Para 53 muajsh  
  
shummmmmmmm faleminderit nia meba.un dua te shkoj te e fejuara ne itali.sa do jet shuma.ahh po sikur te vi tme mari ajo ktu besoj se sdo kem probleme fare?
 
nia meba
Para 53 muajsh  
  
Besi, po nuk te duhet viza, te duhet vetem nje shume e caktuar monetare qe shume shpejt do ta publikojme, pasi eshte e ndryshme per cdo vend, dhe gjithashtu te duhet bileta e kthimit, pervec numrit te telefonit te personit prites. nuk ka me viza dhe per cdo here qe do shkelesh shtetin e huaj nuk duhet te rrish me shume se 3 muaj, pasi me pas behesh klandestineee
 
bosi
Para 53 muajsh  
  
Rita, juve thjesht duhet të jepni informacion mbi të dhënat e personit që ju pret, adresen e tij, nr. e telefonit...
 
rita
Para 53 muajsh  
  
une dua te shkoj tek i fejuari im qe eshte shtetas i huaj. cfare me duhet konkretisht, pasi nuk jam shume e qarte ne kete rast...
 
besi
Para 53 muajsh  
  
un dua te shkoj tek te afermit e mi qe jan me dokumenta te rregullta atje,dua te di dokumentat e sakta qe me duhen,sa koh vonon viza dhe per sa muaj ma japin?tme falni per gjith kto pyetje por ju lutem me jepni informacion sepse me duhen sesben.
 
argjenti
Para 53 muajsh  
  
Kur shkon tek nje njeri i aferm, mjafton te japesh adresen e tij te sakte si dhe nje numer kontakti te tij. Por perseri duhet te kesh sigurim shendetesor me vete per aq dite sa do qendrosh
 
indrit hilaj
Para 53 muajsh  
  
po te them une do shkoj per turizem .. tek x person i cili punon dhe jeton ne nje shtet x me lejojne pa dekument tjeter psh x esht daja ose x njeri me pret me lejohet
 Sondazh
Çështja “Doshi”
(Cili është mendimi juaj?)
Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: molgen
ikub #:
VIZA
1011120099


Argetohu Gjej
katalogu
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300