Itali, hyn ne fuqi ligji i ri per emigrantet

10 Dhj 10

Ky provim, qe ne vetvete nuk eshte shume i veshtire sepse parashikon njohje elementare gjuhesore, do te çoje ama ne vonesa te metejshme per emigrantet

 
0
0

itali-piazagiacomoleopardiDuke filluar nga dita e sotme emigrantet që do të kërkojne lejeqendrim afatgjateë në Itali, duhet t’i nënshtrohen një provimi për të verifikuar njohjen e gjuhës italiane. 

Ky provim, qe ne vetvete nuk eshte shume i veshtire sepse parashikon njohje elementare gjuhesore, do te çoje ama ne vonesa te metejshme per emigrantet. Ministria e Puneve te Brendshme ka parashikuar prenotimin nepermjet internetit te provimit, data e te cilit vendoset nga prefekturat. 
 
Nje hallke me shume qe do te veshtiresoje marrjen e lejeqendrimit. Opozita e majte ve ne dukje se njohja e gjuhes eshte vertet baza per integrimin ne nje vend. Por Livia Turco, pergjegjese e Partise Demokratike per Emigracionin thote se ne te gjithe Europen po financohen programe per integrimin e te huajve, pra dhe per kurset e gjuhes, ndersa ne Itali keto fonde jane prere totalisht. E ky detyrim i vene nga qeveria italiane perfundon ajo, eshte nje prove e metejshme e vullnetit per te veshtiresuar jeten e emigranteve.

Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Amarildo
Para 8 ditesh  
  
Pershendetje jam 18 vjec dhe do te deshiroja te paisesha me dokumenta Italiane jam njohes i gjuhes italiane ...kam qene ne itali si minoren dhe kam nisur nje proces per tu paisur me dokumenta italiane por fatkeqsisht per mungese te nje vule nuk mi dhane dokumentat tani jam ne moshe madhore doja te informohesha mbi hapat qe duhet te mbarr per te bere dokumentat italiane ...
 
Fation
Para 10 ditesh  
  
Jam me pashaport turistike ne itali ju lutem me ktheni pergjigje si mund te veproj per letra ne itali
 
Ola
Para 14 ditesh  
  
Kam ardhur si turiste ne itali me gocen 5 vjece para 3 muaji dhe dua te di si te vep per te ber ndonje dek ...Flm
 
Edison
Para 19 ditesh  
  
Jam itali dua te jeto ktu si munde ti men letra jam goc edhe gruan.
 
Suzana Gjoci
Para 27 ditesh  
  
Pershendetje kam rreth 6 muaj ketu ne itali kam edhe djalin ketu eshte 13 vjeq ka mbaruar klasen e 7 ne shqiperi dhe dua ta vendos ne shkolle ketu.a mund te me udhezoni se si mund ta rregjistroj ne shkolle ketu faleminderit
 
Suzana Gjoci
Para 27 ditesh  
  
Pershendetje kam rreth 6 muaj ketu ne itali kam edhe djalin ketu eshte 13 vjeq ka mbaruar klasen e 7 ne shqiperi dhe dua ta vendos ne shkolle ketu.a mund te me udhezoni se si mund ta rregjistroj ne shkolle ketu faleminderit
 
Suzana Bafti
Para 48 ditesh  
  
Jam ne Itali me vize turistike me dy femijet dua te bej dokumentat si te veproj?
 
Suzana Bafti
Para 48 ditesh  
  
Jam ne Itali me vize turistike me dy femijet dua te bej dokumentat si te veproj?
 
ardian
Para 54 ditesh  
  
vuaj nga nje semundje e keqe ,dhe doktoret ketu ne shqiperi nuk me kan dhene siguri per jete si mund te me ndihmoni ju lutem sepse vec pashaporten kam , me ktheni nje pergjigje : falemimderit per mirkuptimin.
 
ardian
Para 54 ditesh  
  
vuaj nga nje semundje e keqe ,dhe ketu ne shqiperi nuk me kane dhen siguri,me duhet te kurohem ne itali sepse me than se mund te shpetoj , ju lutem mund te me ndihmoni me ndonje dokument sepse vetem pashaporten shqiptare kam, me ktheni nje pergjigje ju lutem, faleminderit per mirkuptimin.
 
fatjona
Para 57 ditesh  
  
Jam nje nen even 2 femive jetoj ne itali kam 4 vjet ketu femit ven ne shkoll dua te bej leter qemdrimi ketu ne itali nuk kam as UN as femit si mund ti bej
 
Beruze
Para 2 muajsh  
  
Jam Beruze cani jame nga rrethi i lushnjes vuaje nga semundja lucemi Ju Luteme si munde te me ndihmoni edhe pak dit qe me kan mbeture kerkoj ndihme nga ju ju luteme te me beni letrat italjane per kurime ju lutem prese pergjigje sa me shpejte
 
Xhensila Grembi
Para 3 muajsh  
  
Dua te filloj jeten ne itali jam famijare me femij dhe dua pune jam me arsim te larte mesusei cift i ri por pa shpres ketu.
 
Xhensila Grembi
Para 3 muajsh  
  
Dua te filloj jeten ne itali jam famijare me femij dhe dua pune jam me arsim te larte mesusei cift i ri por pa shpres ketu.
 
barjam
Para 3 muajsh  
  
prshendetje munde te ,e thoni a perfitoen dokumentat ndermjet bashkimit familjare pa kontrat pune te personit flm
 
Emanuel Rrika
Para 3 muajsh  
  
Une jam nje 13 vjecar dhe do te shkoj vetem ne itali sepse Babi me mamin dhe vellain e Vogel 3vjec dhe motren 6vjec Do ikin ne Greqi une do te filloj shkollen atje dhe sigurisht qe nuk kam PSE te rri atje pa nje njeri une atje kam babin e mamit dhe 3 vellezerit e saj keshtu qe une do nisem me date 17 Qershor 2017 dhe filloj shkollen atije keshtu qe une mund ti bej letrat edhe per vete dhe per prinderit
 
Lindita vrapi
Para 5 muajsh  
  
Jam nje shtetase shqipetare qe jetoj ne Itali nga shtatori i vitit 2014 bashk me burrin e vajzen punoj ne nje familje italiane kujdesem per nje te moshuar vajza eshte ne shkoll eshte 13 vjece burri futi letrat para dy vjetesh me kontrat mujore ne buqesi po ad qe behet fjal te dalin ka ndonje menyr qe te behemi me letra
 
ermira
Para 5 muajsh  
  
Ne 2007 me ka lindur femija atje duke qene dhe ne si priinder pa dokumenta.Ne 2010 per arsye familjare kemi ardhur ne shqiperi.Si mund te veproj per te bere dokumentat italiane?
 
Aleksander kola
Para 5 muajsh  
  
Ku mund te rregjistrohemi
 
Kristjan
Para 6 muajsh  
  
A mund te behen dokumentet italiane me garanci per pune 9 mujorshe.
 
klodjan zguri
Para 6 muajsh  
  
Ku vend behet provimi
 
klodjan zguri
Para 6 muajsh  
  
Gjuhen italian e di shume mir se kam ndejtur me italian 9 vjete ca duhet tjete per te aplikuar a munde te me ktheni nje pergjigje ju lutem
 
Hekuran sipri
Para 6 muajsh  
  
Si mund ti bej letrat
 
Viktor
Para 7 muajsh  
  
Prsh.jam viktori a mundem me i bo letrat me kontrat pune dhe cfar me duhet per ti bere pres pergjigje iu lutem....
 
bujar metushi
Para 7 muajsh  
  
kur ka dal ky ligj per dokumenta
 
rigert
Para 7 muajsh  
  
Jam minoren .dhe kam nevoj per dokumenta ,.,,nje prgj ju lutem
 
Ardison
Para 7 muajsh  
  
Ardison_gashi
 
Fatmir
Para 8 muajsh  
  
Lexova problematikat tuaja dhe po ju jap pergjigje ne baze te njohurive qe kam: 1. Nenshtetesia italiane kerkohet nga bashkeshorti/ja nese ka legalizuar martesen. 2. Femijet nen 18-vjec, automatikisht marrin nenshtetesine e prindit. 3. Behen dokumentat nese keni gjetur nje vend pune, ku dhenesi I punes behet garanti juaj e keni nje vend banimi.
 
Erald
Para 8 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 8 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 8 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 8 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Refik
Para 8 muajsh  
  
diten qe ju beheni qytetare italiane djali perfiton nga ana juaj,erendsishne esht te mos kete mbushur 18 vjec..
 
Lorena
Para 8 muajsh  
  
Per t mar lej qendrimi n itali dhe a min t behem dokumentat me kontraten pune?
 
Lorena
Para 8 muajsh  
  
Per t mar lej qendrimi n itali dhe a min t behem dokumentat me kontraten pune?
 
Rafaela
Para 8 muajsh  
  
Ju lutem a mund te bej dokumenta me kontrar pune? Dhe a mund te mar permeso di sogiorno. Faleminderit
 
gina
Para 9 muajsh  
  
jam nje nenshtetase shqiptare e martuar ne itali ne vitin 2013 ,kam nje djal 10 vjec nga martesa e pare me nenshtetas shqiptar .Jam iteresuar per pashaporten Italiane dhe me thane qe mun da kerkoj pas 3 vjete rezidenc ne shqiperi sepse une jetoj ketu ne shqiperi me bashkeshortin italian prej 3 vjetesh ,doja te dija kur un te kerkoj nenshtetesine Italiane djali im e mer automatikisht me mua ?ju lutem me ndihmoni
 
Elton
Para 9 muajsh  
  
A mund te behen letrat per ne itali me kontrar pune
 
alfred
Para 10 muajsh  
  
dua te bej letrat per ne itali
 
Dorina
Para 11 muajsh  
  
Dua t hyj n me vize Pune n Itali,cfare duhet t bej
 
Elidon
Para 12 muajsh  
  
Prsh doja te pysja nqs nje minoren shkon jashttetit per kamp i mer letrat per tu rregjistroar ne shkolle
 
Marsida
Para 12 muajsh  
  
Jam pa letra italiane kam ardhe ne Itali me te drejten 3 mujore qe lejon qeveria shqiptare vajzat e mia minorene i ka marr djali i xhaxhait Tim persiper me ane te nje prokure te vulosur tek ministria e jashteme ne shqip dhe te netorizuar gjithashtui kam rregjisruar ne shkoll por Jo ne komunen e qytetit ku jeton dua te di ju lutem a i digjet femijeve pashaporta nese Po cfar duhet te bej qe femijet te Kene te drejten per te qendruar ne Itali per studim ju lutem faliminderit.
 
Xeni
Para 13 muajsh  
  
Vetem me nje provi mund te aplikojm per lej qendrimi ju lutem na sqaroni me mire esht e verte ka Dale per ket vite apo Jo! !!!!!!
 
lindi bytyqi
Para 13 muajsh  
  
a muj te ju kutaktoj ne numrin e telfonit
 
Malbora
Para 15 muajsh  
  
Si mund te regjistrohemi ku mund ta japim provimin
 
Malbora
Para 15 muajsh  
  
Si te regjistrohemi ne provim
 
denada
Para 15 muajsh  
  
Jam e interesur ..ku mund te drejtohem ju lutem..neqoftese ky provim esht dhe online ju.lutem me drejtoni..
 
Besart
Para 18 muajsh  
  
Pershendetje jam shtetas i Kosoves edhe kam dal ne itai kuptohet se ne vendin tim jan kushtet shum te veshtira ju kisha lut sikur te ishit vllau apo motra ime qe nese qoftese ekziston nje mundesi si ti fitoj dokumentat italian me tregoni, kam lën bashkshorten dhe vajzen me shpresen qe un rregulloj diqka dhe behemi bashk shpej, pres nje pergjigje faleminderit per mirkuptim
 
merixheiklara@hotmail.com
Para 19 muajsh  
  
Pershendetje dona te dija se kam dy femije te mitur dhe po martohem me shtetas italian ,cfar duhet te ben qe te mar dokumentat e femijeve ju lutem me ndimoni
 
Endrit valisi
Para 19 muajsh  
  
prsh jam nje qytetar i tiranes dhe per mom jam ne itali ju lutem me keshilloni ose me drejtoni si mund ti bej dekomentat italiane sepse me duhet te punoj ketu per arsye te ekonomis te dobet ne shqiper..
 
Drilona
Para 21 muajsh  
  
Tash a kemi te drejt te bejm letrat italiane apo jo Ju lutem krheni pergjigjie se ne lajm nuk jeni te qarte
 
eva
Para 22 muajsh  
  
si mund te behen dokumentat italiane
 
xhuljano
Para 22 muajsh  
  
letrat ne itali
 
xhimi
Para 23 muajsh  
  
Si mumd te behwn letrat italiane ?
 
elvin nexhi
Para 24 muajsh  
  
voglio anche io vivere a italia
 
kledi
Para 32 muajsh  
  
cfare dueht te mesojme ne tashi
 
Shtypi i dites


Sondazh


Shfleto artikuj te tjere per: EMIGRANT ITALIA LIGJ
Postuar nga: nia meba
ikub #:
1012100006