Itali, hyn ne fuqi ligji i ri per emigrantet

10 Dhj 10

Ky provim, qe ne vetvete nuk eshte shume i veshtire sepse parashikon njohje elementare gjuhesore, do te çoje ama ne vonesa te metejshme per emigrantet

 
0
0

itali-piazagiacomoleopardiDuke filluar nga dita e sotme emigrantet që do të kërkojne lejeqendrim afatgjateë në Itali, duhet t’i nënshtrohen një provimi për të verifikuar njohjen e gjuhës italiane. 

Ky provim, qe ne vetvete nuk eshte shume i veshtire sepse parashikon njohje elementare gjuhesore, do te çoje ama ne vonesa te metejshme per emigrantet. Ministria e Puneve te Brendshme ka parashikuar prenotimin nepermjet internetit te provimit, data e te cilit vendoset nga prefekturat. 
 
Nje hallke me shume qe do te veshtiresoje marrjen e lejeqendrimit. Opozita e majte ve ne dukje se njohja e gjuhes eshte vertet baza per integrimin ne nje vend. Por Livia Turco, pergjegjese e Partise Demokratike per Emigracionin thote se ne te gjithe Europen po financohen programe per integrimin e te huajve, pra dhe per kurset e gjuhes, ndersa ne Itali keto fonde jane prere totalisht. E ky detyrim i vene nga qeveria italiane perfundon ajo, eshte nje prove e metejshme e vullnetit per te veshtiresuar jeten e emigranteve.

Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
ermira
Para 13 ditesh  
  
Ne 2007 me ka lindur femija atje duke qene dhe ne si priinder pa dokumenta.Ne 2010 per arsye familjare kemi ardhur ne shqiperi.Si mund te veproj per te bere dokumentat italiane?
 
Aleksander kola
Para 17 ditesh  
  
Ku mund te rregjistrohemi
 
Kristjan
Para 22 ditesh  
  
A mund te behen dokumentet italiane me garanci per pune 9 mujorshe.
 
klodjan zguri
Para 30 ditesh  
  
Ku vend behet provimi
 
klodjan zguri
Para 30 ditesh  
  
Gjuhen italian e di shume mir se kam ndejtur me italian 9 vjete ca duhet tjete per te aplikuar a munde te me ktheni nje pergjigje ju lutem
 
Hekuran sipri
Para 41 ditesh  
  
Si mund ti bej letrat
 
Viktor
Para 51 ditesh  
  
Prsh.jam viktori a mundem me i bo letrat me kontrat pune dhe cfar me duhet per ti bere pres pergjigje iu lutem....
 
bujar metushi
Para 51 ditesh  
  
kur ka dal ky ligj per dokumenta
 
rigert
Para 2 muajsh  
  
Jam minoren .dhe kam nevoj per dokumenta ,.,,nje prgj ju lutem
 
Ardison
Para 2 muajsh  
  
Ardison_gashi
 
Fatmir
Para 3 muajsh  
  
Lexova problematikat tuaja dhe po ju jap pergjigje ne baze te njohurive qe kam: 1. Nenshtetesia italiane kerkohet nga bashkeshorti/ja nese ka legalizuar martesen. 2. Femijet nen 18-vjec, automatikisht marrin nenshtetesine e prindit. 3. Behen dokumentat nese keni gjetur nje vend pune, ku dhenesi I punes behet garanti juaj e keni nje vend banimi.
 
Erald
Para 3 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 3 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 3 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Erald
Para 3 muajsh  
  
kam fut letart si minoren , dmth 5 muj para se te bej 18 dhe tribunalia ma dha pergjigjen po , ne ku estero nuk deshen me mi dhen , riqevuten e mora , dhe ata te policia nuk deshen te mi japin dmth nuk e di akoma nese do i mar i mar Apo jo plz nje pergjigje
 
Refik
Para 3 muajsh  
  
diten qe ju beheni qytetare italiane djali perfiton nga ana juaj,erendsishne esht te mos kete mbushur 18 vjec..
 
Lorena
Para 3 muajsh  
  
Per t mar lej qendrimi n itali dhe a min t behem dokumentat me kontraten pune?
 
Lorena
Para 3 muajsh  
  
Per t mar lej qendrimi n itali dhe a min t behem dokumentat me kontraten pune?
 
Rafaela
Para 3 muajsh  
  
Ju lutem a mund te bej dokumenta me kontrar pune? Dhe a mund te mar permeso di sogiorno. Faleminderit
 
gina
Para 4 muajsh  
  
jam nje nenshtetase shqiptare e martuar ne itali ne vitin 2013 ,kam nje djal 10 vjec nga martesa e pare me nenshtetas shqiptar .Jam iteresuar per pashaporten Italiane dhe me thane qe mun da kerkoj pas 3 vjete rezidenc ne shqiperi sepse une jetoj ketu ne shqiperi me bashkeshortin italian prej 3 vjetesh ,doja te dija kur un te kerkoj nenshtetesine Italiane djali im e mer automatikisht me mua ?ju lutem me ndihmoni
 
Elton
Para 4 muajsh  
  
A mund te behen letrat per ne itali me kontrar pune
 
alfred
Para 5 muajsh  
  
dua te bej letrat per ne itali
 
Dorina
Para 6 muajsh  
  
Dua t hyj n me vize Pune n Itali,cfare duhet t bej
 
Elidon
Para 7 muajsh  
  
Prsh doja te pysja nqs nje minoren shkon jashttetit per kamp i mer letrat per tu rregjistroar ne shkolle
 
Marsida
Para 7 muajsh  
  
Jam pa letra italiane kam ardhe ne Itali me te drejten 3 mujore qe lejon qeveria shqiptare vajzat e mia minorene i ka marr djali i xhaxhait Tim persiper me ane te nje prokure te vulosur tek ministria e jashteme ne shqip dhe te netorizuar gjithashtui kam rregjisruar ne shkoll por Jo ne komunen e qytetit ku jeton dua te di ju lutem a i digjet femijeve pashaporta nese Po cfar duhet te bej qe femijet te Kene te drejten per te qendruar ne Itali per studim ju lutem faliminderit.
 
Xeni
Para 8 muajsh  
  
Vetem me nje provi mund te aplikojm per lej qendrimi ju lutem na sqaroni me mire esht e verte ka Dale per ket vite apo Jo! !!!!!!
 
lindi bytyqi
Para 8 muajsh  
  
a muj te ju kutaktoj ne numrin e telfonit
 
Malbora
Para 10 muajsh  
  
Si mund te regjistrohemi ku mund ta japim provimin
 
Malbora
Para 10 muajsh  
  
Si te regjistrohemi ne provim
 
denada
Para 10 muajsh  
  
Jam e interesur ..ku mund te drejtohem ju lutem..neqoftese ky provim esht dhe online ju.lutem me drejtoni..
 
Besart
Para 13 muajsh  
  
Pershendetje jam shtetas i Kosoves edhe kam dal ne itai kuptohet se ne vendin tim jan kushtet shum te veshtira ju kisha lut sikur te ishit vllau apo motra ime qe nese qoftese ekziston nje mundesi si ti fitoj dokumentat italian me tregoni, kam lën bashkshorten dhe vajzen me shpresen qe un rregulloj diqka dhe behemi bashk shpej, pres nje pergjigje faleminderit per mirkuptim
 
merixheiklara@hotmail.com
Para 14 muajsh  
  
Pershendetje dona te dija se kam dy femije te mitur dhe po martohem me shtetas italian ,cfar duhet te ben qe te mar dokumentat e femijeve ju lutem me ndimoni
 
Endrit valisi
Para 14 muajsh  
  
prsh jam nje qytetar i tiranes dhe per mom jam ne itali ju lutem me keshilloni ose me drejtoni si mund ti bej dekomentat italiane sepse me duhet te punoj ketu per arsye te ekonomis te dobet ne shqiper..
 
Drilona
Para 16 muajsh  
  
Tash a kemi te drejt te bejm letrat italiane apo jo Ju lutem krheni pergjigjie se ne lajm nuk jeni te qarte
 
eva
Para 17 muajsh  
  
si mund te behen dokumentat italiane
 
xhuljano
Para 17 muajsh  
  
letrat ne itali
 
xhimi
Para 18 muajsh  
  
Si mumd te behwn letrat italiane ?
 
elvin nexhi
Para 19 muajsh  
  
voglio anche io vivere a italia
 
kledi
Para 27 muajsh  
  
cfare dueht te mesojme ne tashi
 
Sondazh
Opozita
(Do rezistojë apo jo Basha në çadër)Shfleto artikuj te tjere per: EMIGRANT ITALIA LIGJ
Postuar nga: nia meba
ikub #:
1012100006
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9