Ja dhjete ushqimet me te mira per shendetin e trurit

10 Shk 11

Jane te gjithe produkte te thjeshta dhe lehtesisht te gjetshem.

 
1
0

 

10oysters10. Vongola


Eksperimentet kane treguar se vongolat jane nje ushqim shume i shendetshem per  trurin, pavaresisht se ne cmoshe jeni. Vlerat ushqyese i detyrohen permbajtjes se larte me zink, hekur, te cilat kane nje ndikim te madh ne funksionet qe me se shumti lidhen me memorien.

 

9wholegrains9. Cerealet


Ne kete kategori ushqimesh, perfaqesuesit me ne ze jane gruri, misri, orizi. Keto produkte, pervecse jane shume te keshillueshme ne recetat diededike, jane po kaq te mira edhe ne drejtim te shendetit te trurit.
Efekti pozitiv i ketyre ushqimeve i detyrohet permbajtjes se shtuar te acidit folik, vitamines B6, thiamines, te cilat nga ana e tyre ndikojne ne permiresimin e furnizimit te trurit me gjak. Sa me  ne moshe jeni, aq me shume te rekomandueshme jane keto.

 

8greentea8. Caji


Beni mire qe ta harroni kafene e mengjesit, eshte shume me  mire nje filxhan me caj.
Caji i zi, por akoma me shume ai jeshil eshte shume i pasur me katekine, e cila eshte nje perberes antioksidant dhe qe ndihmon shume ne mbajtjen ne forme te trurit.
Pra sa meshume caj ne mengjes.

 

7.Eggs7. Vezet


Sa me shume avancon mosha, aq me shume truri sikurse edhe i gjithe trupi fillon te pesoje nje fare atrofizim senil( qe lidhet me moshen), por nese shume nga ne kujdesen qe kete gje ta shtyjne sa me shume kur behet fjale per trupin, pak kujtohen se kjo gje duhet bere edhe me trurin.
Vezet per shkak te permbajtjes se larte te vitamines B12, dhe lecitines, ndikon shume ne kufizimin e ketij atrofizimi. Gjithashtu edhe kolina , e cila eshte ne perberje te kolesterolit, luan nje rol te rendesishem ne permiresimin e kujteses.
Ndaj konsumi i nje deri dy vezeve ne dite, do te ndihmonte shume ne kete drejtim, me teper do te ishte jo e rekomandueshme.

 

6.curry6. Curry


Kjo eshte nje perzierje me origjine indiane, ne perberje te te cilit jane piperi i zi, kanella, speci djeges, dhe  disa bime te tjera, te cilat pervecse ndikojne ne shendetin e trurit, njihen edhe si elemente kurues ndaj diabetit, dhe semundjeve te sistemit kardiovaskular.

 

5berries5. Frutat


Ketu futen te gjitha llojet e frutave, por me te rendesishmet jane manat dhe manaferra blu, por edhe rrushi i zi. Te gjitha keto, ne raport me trurin jane konsideruar edhe si super fruta.

 

4nuts-and-seeds4. Arrat, geshtenjat dhe ne pergjithesi te gjitha llojet e farerave.


Ndikimi i tyre ne shendetin e trurit, i detyrohet prezences se antioksidanteve Omega3 dhe Omega6, por edhe magnesiumit dhe tiamines, te cilat njihen per funksionet e tyre kurative.

 

3zarzavatet3. Zarzavatet


Te gjitha llojet e tyre, pasi jane te pasura ne vitamina B6 dhe B12. Zarzavatet jane shume te rekomandueshme si per moshat e reja ashtu edhe per te rriturit.

 

2peshk2. Peshku


Peshku eshte nje ushqim i bekuar per te gjithe organizmin, por ne vecanti edhe per trurin.

 

1chocolates1. Cokollata


Prezenca e shtuar e kakaos ne permbajtjen e cokollates, e cila eshte shume e njohur per efektet e medha antioksidante, te cilat i detyrohen me se shumti elementit flavonol, ndihmojne ne permiresimin e qarkullimit te gjakut ne tru. Kete element me shume e gjejme tek cokollata e zeze.

 

 


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
ana maria
Para 31 muajsh  
  
vertet shume te shijshme
 
albana.hajdari
Para 35 muajsh  
  
un mendoj se kan te drejt sepse ka vitamin shum dhe kan ndikim me kujtes gjithqka eshte e perkryer sepse ketu ne kosov eshte shum bukur sepse ne vendin tim ku jetoj ne slloveni ne kranj atu eshte gjitqka pa kalori!.
 
albana.hajdariz
Para 35 muajsh  
  
un mendoj se kan te drejt sepse ka vitamin shum dhe kan ndikim me kujtes gjithqka eshte e perkryer sepse ketu ne kosov eshte shum bukur sepse ne vendin tim ku jetoj ne slloveni ne kranj atu eshte gjitqka pa kalori!.
 
gashka
Para 42 muajsh  
  
coment coment coment 250 coment coment coment 360
 
gashka
Para 42 muajsh  
  
coment coment coment 250 coment coment coment 360
 
gashka
Para 42 muajsh  
  
coment coment coment 250 coment coment coment 360
 
gashka
Para 42 muajsh  
  
coment coment coment 250 coment coment coment 360
 
gashka
Para 42 muajsh  
  
coment coment coment 250 coment coment coment 360
 
name
Para 64 muajsh  
  
comment1,
 
name
Para 64 muajsh  
  
comment2,
 
name
Para 64 muajsh  
  
comment5,
 
name
Para 64 muajsh  
  
comment3,
 
Alli Diet Pills
Para 64 muajsh  
  
 
Alli Diet Pills
Para 64 muajsh  
  
alli diet pills new diet pill Buy Alli DP
 
Trevon
Para 73 muajsh  
  
Unbelievable how well-written and ifnomrative this was.
 
Shtypi i dites


Sondazh


Shfleto artikuj te tjere per: SHENDETI TRURI USHQIMI
Postuar nga: k.s
ikub #:
1102100097