Albtelecom

Kredi nga Enti i Banesave për 1500 familje të pastreha

25 Shk 11

Projektet prekin disa qytete dhe do të jenë për disa kategori familjesh.

Burimi: Alsat

 
0
0

ent-baneseMbi 1500 familje të pastreha pritet të përfitojnë kredi, apo të marrin banesa gjatë këtij viti. Drejtori i Entit Kombëtar të Banesave jep detajet e projekteve që do janë në zbatim për këtë vit. Projektet prekin disa qytete dhe do të jenë për disa kategori familjesh. "Aktualisht Enti Kombëtar i Banesave po punon në tre programe paralele. Programi i parë është programi i ndërtimit nga vetë EKB, dhe përfundimi i tyre në fund të shkurtit dhe fillim të marsit në tre objekte në qytetet Korçë, Shkodër dhe Kavajë. Përfundojmë dhe dorëzojmë pranë bashkive përkatëse rreth 110 apartamente banimi ku qytetarët do të përfitojnë banesa me kosto reale të ndërtimit të tyre. Për vitin 2011 kemi parashikuar përmes Ministrisë së Punëve Publike rreth 1500 familje njëkohësisht dhe familje që nuk kaluan dot, ose nuk u disbursuan në programin e vitit 2010, automatikisht kalojnë për vitin 2011", tha Ilirjan Proko, Drejtori i Përgjithshëm, Enti Kombëtar i Banesave. Drejtues të Entit Kombëtar të Banesave thonë se aktualisht qytetarët me anë të projekteve të ndërtimit që ka ky institucion, përfitojnë banesa me koston reale të ndërtimit, e cila sipas tyre nuk e kalon vlerën 28 mijë lekë për metër katror.


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Sondazh
Zgjedhjet në 18 qershor
(Do të votoni apo jo? )Shfleto artikuj te tjere per: ENT FAMILJA KREDI
Postuar nga: mbalena
ikub #:
1102250060


Digitalb


UnionBank