ebuy.al
0 0
36
 

Universitetet, ja sa janë pikët minimale për degën e dëshiruar per vitin akademik 2011-1012


23 Kor 13

Llogaritja e pikëve nga maturantët duhet bërë përpara se të plotësojnë formularin A2

Burimi:

Panorama

universiteti-minPas publikimit të notave të lëndëve me zgjedhje, çdo maturant ka në duar 5 komponentët e maturës që i duhen për zbatimin e formulës së pikëve. Këtë llogaritje ata duhet ta bëjnë përpara se të plotësojnë formularin A2. Ai brenda javës që vjen do të jetë në shkolla. Drejt përfundimit është edhe shtypja e diplomave të maturës. Të parët që do ta marrin do të jenë të rinjtë që do të aplikojnë në universitetet jashtë vendit. Bëhet fjalë për 4500 maturante që sot dhe nesër do të marrin këtë dokument të rëndësishëm, që jepet për herë të parë në vendin tonë. Maturanti kandidat për vazhdimin e studimeve të larta duhet të ketë fituar 5 rezultate: Notën mesatare të viteve të studimit në shkollën e mesme, 2 nota të shkallëzuara në provimet e detyruara, Letërsi dhe Matematikë, dhe 2 nota të shkallëzuara në dy provimet me zgjedhje. Në bazë të këtyre notave përllogariten pikët që ai fiton dhe që shërbejnë për të konkurruar për studime në IALP. Po sa janë pikët minimale për t’u pranuar në Universitetet publike? Ne fund te lajmit do te gjeni nje dokument PDF me piket minimale per te gjitha Universitetet e Vendit. Me poshte po japim per Universitetet e Tiranes.
UNIVERSITETI I TIRANËS
5,106.30 Histori
5,040.00 Gjeografi
5,157.90 Gjuhë – Letërsi
5,377.70 Gazetari
4,946.90 Biologji
4,826.40 Bioteknologji
4,670.30 Matematikë
3,804.20 Fizikë
4,970.80 Informatikë
4,678.70 Kimi
4,636.40 Kimi Ushqimore
4,062.90 Kimi Industriale
4,844.10 Inxhinieri Matematike d
4,495.00 Teknologji informacioni
5,031.80 Gjuhë Angleze
4,420.00 Gjuhë Frënge
4,400.25 Gjuhë Gjermane
4,734.60 Gjuhë Italiane
3,807.70 Gjuhë Greke
3,961.10 Gjuhë Turke
3,712.80 Gjuhë Ruse
4,603.30 Gjuhë Spanjolle
4,063.80 Gjuhë Angleze (Kukës)
3,095.45 Gjuhë Angleze (Sarandë
5,465.40 Psikologji
5,324.70 Punë Sociale
4,982.70 Filozofi
5,159.70 Sociologji
5,653.40 Shkenca Politike
5,352.10 Administrim dhe politikë
5,635.80 Administrim – Biznes
5,912.40 Ekonomiks
5,941.60 Financë
6,047.10 Informatikë Ekonomike
3,847.30 Administrim – Biznes (K
3,622.60 Administrim- Biznes (Tu
6,230.70 Mjekësi e Përgjithshme
6,159.50 Farmaci
6,202.10 Stomatologji
5,865.70 Shëndeti Publik
5,170.30 Infermieri e Përgjithshm
4,868.50 Mami
5,861.40 Teknik i Lartë Laboratori
5,654.00 Fizioterapi
5,406.10 Logopedi
5,621.70 Imazheri 046
3,517.20 Infermieri e Përgjithshm047
5,353.50 Drejtësi 048
UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS
4,647.40 Drejtim i Fermave dhe A
3,601.80 Drejtim i Fermave dhe A
4,911.50 Ekonomi dhe Politikë Ag
5,326.80 Financë – Kontabilitet
4,348.60 Financë – Kontabilitet (L
3,513.20 Mbrojtje Bimësh
3,536.20 Hortikulturë
2,933.00 Hortikulturë (Lushnjë)
3,402.70 Prodhim Bimor
3,467.40 Zootekni dhe Biznes Ble
3,434.60 Akuakulturë dhe Menax
4,076.90 Inxh. Agromjedisi dhe E
3,648.60 Inxh. Agrare – Agromek
3,971.50 Teknologji Agroushqimo
3,443.30 Vreshtari – Enologji
4,442.90 Inxhinieri Pyjesh
4,080.10 Inxhinieri Përpunim Dru
4,131.40 Mjekësi Veterinare
UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS
5,871.40 Inxhinieri Ndërtimi
4,966.40 Inxhinieri Hidroteknike
5,181.80 Inxhinieri Mjedisi
55.95 Arkitekturë
4,652.60 Inxhinieri Gjeodet
4,441.90 Inxhinieri Elektrike (Aut
5,008.20 Inxhinieri Elektrike (Ene
4,494.15 Inxhinieri Mekatronike
3,524.70 Inxhinieri Fizike
3,817.60 Inxhinieri Matematike
4,415.20 Inxhinieri Mekanike
4,297.20 Inxhinieri Tekstile dhe
3,979.00 Inxhinieri Materiale
5,134.90 Inxhinieri Ekonomike
3,927.40 Inxhinieri në Shkencat e
4,179.30 Inxhinieri Gjeoinformati
3,864.40 Inxhinieri e Gjeoburime
5,816.40 Inxhinieri Elektronike
5,755.80 Inxhinieri Informatike
5,744.60 Inxhinieri Telekomunika

Piket minimale per pranimin ne Universitet

clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
Lexuar: ikub #:
 36  80.587 1107130085

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
krist
Para 3 muajsh  
  
ju lutem mund tme thoni se si grumbullohen piket ?
+1     
enio
Para 7 muajsh  
  
Mjekësi Veterinare sa pik duhen per kete shkoll
+0     
shpetim
Para 9 muajsh  
  
po te vitit 2013 cilat jane piket e universiteteve?
+23     
osi
Para 9 muajsh  
  
sa pike duhen per te kapur Administrim-Biznesin ne DR
+4     
suada
Para 9 muajsh  
  
Ei po kete vit thone qe jan ngritur piket.... mund te publikoni te ketij viti?????
+5     
Ana
Para 9 muajsh  
  
Po ta shikoni me lart shkruhet data 13 Korrik 2011. Keto nuk jan piket e ketij viti dhe as ato te vitit te kaluar.
+4     
albina
Para 9 muajsh  
  
ne shkoder sa pike duhen per Administrim – Biznes?
+6     
Era
Para 9 muajsh  
  
keto pike do jene dhe kete vit???
+8     
danjela
Para 9 muajsh  
  
sa jan piket per infermjeri te pergjithshme piket e sakta ne universitetin e tiranes
+6     
xhesika
Para 9 muajsh  
  
Ska mundesi te jen piket e sakta keto
+2     
nefeli
Para 9 muajsh  
  
Si llogariten pikët për emigrantët qe kthehen?? Ju lutem më drejtoni pak
+0     
vjola
Para 9 muajsh  
  
te kujt vitit jane keto
+17     
Flavja
Para 9 muajsh  
  
Sa jane piket e arkitektures sepse ne list nuk duken te sakta
+0     
ildjana
Para 9 muajsh  
  
ky info qe na jepet eshte i vlefshem dhe per kete vit ?
+12     
nefeli
Para 10 muajsh  
  
Si llogariten piket??
+11     
klea
Para 10 muajsh  
  
per vitin 2013 jane keto???
+14     
sued
Para 10 muajsh  
  
po te 2013 kan dale
+9     
Bs
Para 10 muajsh  
  
Kane dal te 2013 ?
+6     
argjenti
Para 10 muajsh  
  
jane te 2011
-3     
klajdi lita
Para 10 muajsh  
  
te cfar viti jan apo te 2013
+3     
sokol2012@msn.com
Para 11 muajsh  
  
O
     
Jursela
Para 11 muajsh  
  
po per gjeodezii ??
+1     
mili
Para 13 muajsh  
  
keto jan piket perfundimtare apo skan dal akoma
     
Sabri
Para 13 muajsh  
  
pfff sa shum pik per inxhinierin e ndertimit...
-3     
denada
Para 14 muajsh  
  
po per mjeksine e pergjithshme te njejtat pike jane edhe per kete vit??
+0     
denada
Para 14 muajsh  
  
po per mjeksine e pergjithshme te njejtat pike jane edhe per kete vit??
-4     
Lumturie
Para 14 muajsh  
  
hiojpiigy
+1     
Lumturie
Para 14 muajsh  
  
po universitet e tjera...
-3     
Albion
Para 14 muajsh  
  
nuk ju kuptoj dot si i llogarisni piket,,,ndryshee nga kosova
+4     
kol bossi
Para 15 muajsh  
  
po inxhinieri design nuk ka n tiran ?
+6     
kaljdi
Para 15 muajsh  
  
po piket qe duhet me pas per akademin e rendit ... ????
+0     
kaljdi
Para 15 muajsh  
  
po piket qe duhet me pas per akademin e rendit ... ????
+0     
aleks
Para 18 muajsh  
  
po pra pse si nxjer keto te elbasanit
+3     
enkeleda
Para 18 muajsh  
  
a ka mundesi qe tani te regjistrohemi ne par time apo ka mbaruar afati
-2     
suela-ela1994@hotmail.it
Para 19 muajsh  
  
po kur shpallet lista me fituesit e universiteteve
+0     
megi
Para 21 muajsh  
  
po deget e elbasanit dhe piket per pranim ku mund ti shohim
+8     


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Spitali Amerikan