ebuy.al
0 0
42
 

Matura 2012, ja pergjigjet e provimit te Letersise


02 Qer 12

43 mijë maturantë në rang vendi dhane sot provimin e parë të Maturës Shtetërore

Burimi:

ikub.al

maturLetRreth 43 mijë maturantë në rang vendi testohen sot në provimin e parë të Maturës Shtetërore, në Gjuhë Letërsi Shqipe. Ministria e Arsimit u ka bërë thirrje maturantëve që të jenë të kujdesshëm në përmbushjen e kritereve të përcaktuara në rregullore, në mënyrë që të mos rrezikojnë hyrjen në provim, pasi në të kundërt humbasin të drejtën e konkurrimit për pranimet në shkollat e larta publike gjatë vitit të ri akademik.
Testi i letërsisë është i ndarë në dy pjesë, secila përmban fragmente veprash, rreth të cilave janë dhe pyetjet që kërkojnë shpjegime, zëvendësime, komente, krahasime, analiza, interpretime, perifrazime, pyetje që kërkojnë nxitjen e imagjinatës, si dhe pyetje që kërkojnë përgjigje krijuese. Gjithsej janë 25 pyetje, 13 me alternativa dhe 12 me zhvillim, ku përfshihet edhe eseja.
Në lidhje me korrigjimin, testi i Letërsisë, pyetjet me alternativa do të vlerësohen me zero dhe një pikë. Maturanti merr një pikë kur ka rrethuar përgjigjen e saktë. Për pyetjet me zhvillim mësuesit do të korrigjojnë me kujdes çdo përgjigje të nxënësit edhe në rastet kur ka ndjekur rrugë tjetër nga ajo e përcaktuar. Ndërsa për esenë vlerësimi bëhet në varësi të shtjellimit të idesë, organizimit dhe strukturës, stilit e origjinalitetit si dhe saktësisë gjuhësore.

KLIKONI KETU PER T"U KONSULTUAR ME PERGJIGJET, SIPAS VARIANTEVE TE SHKOLLAVE

 


clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
Lexuar: ikub #:
 42  25.158 1206020030

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
grisi
Para 13 muajsh  
  
a mund te me udhezoni si mund ti shikoj pergjigjet e provimit te letersis 2012
+1     
ERA
Para 15 muajsh  
  
NE LODHEMI KOT SE ASNJERI NUK PO NA E VAR ME DUKET+0     
aurela
Para 16 muajsh  
  
dua pergjigjet e provimi te letersis
+0     
.......
Para 17 muajsh  
  
eeeeej
-1     
.......
Para 17 muajsh  
  
a ben me mi tregu pyetjet :)
     
Fittor Gashii
Para 19 muajsh  
  
Qeverisja e keqe kurr nuk kemi me arrit diqka harrojeni.
Ne teste t'gjithë kemi punu dhe del rezultati qe kemi deshtu bojm ankesen per shikim te testit mirëpo nuk kemi mundsi me shiku ne asnjë menyrë kshtu nuk bon turp per Qeverisjen dhe Ministrimë e Arsimit etj. Nuk është dasht qe ne ta zhvillojm ket "Test Mature" te gjithë nx. Me bojkotu dhe tjeter zgjidhje ska. F.l.m
+0     
elbasan
Para 19 muajsh  
  
rezultatet e testit te matures
+2     
ermal berisha
Para 20 muajsh  
  
dua pergjigjjet
     
ermal berisha
Para 20 muajsh  
  
ne se ka munsi dua pergjigjjet e testit
+3     
anduena
Para 21 muajsh  
  
duam pergjigje sa me shpejt
+1     
lindi
Para 22 muajsh  
  
un jam nga hamallja
     
ENXHI
Para 22 muajsh  
  
U HENGERT KANSERI NA JEPNI PERGJIGJET
-2     
elona millaku
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjet e provimit te letersise te nr.. 014588
-1     
Dennis
Para 22 muajsh  
  
totila noten 6
-1     
Dennis
Para 22 muajsh  
  
aida kopani noten 7
-1     
Dennis
Para 22 muajsh  
  
arjana memishi ke marr noten 5
     
Dennis
Para 22 muajsh  
  
1222952 ke marre noten 8
-2     
suada gjinaj
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjen e provimit te letersise.
-1     
arjana memishi
Para 22 muajsh  
  
si mund ta marr pergjigjen e provimit te matures 2012
1211469
-1     
aida kopani
Para 22 muajsh  
  
4867
+1     
aida kopani
Para 22 muajsh  
  
1215372
+1     
aida kopani
Para 22 muajsh  
  
1215372
     
Elmira Beqiraj
Para 22 muajsh  
  
Kerkoj rezultatet e testit te matures 2012
     
zengjine mahmuti
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjen e provimit te letersise te dt 02 06 2012
+0     
ERVISA MASKAJ
Para 22 muajsh  
  
DUA PERGJIGJET E LTERSISE
     
ERVISA MASKAJ
Para 22 muajsh  
  
DUA PERGJIGJET E LTERSISE
     
ERVISA MASKAJ
Para 22 muajsh  
  
DUA PERGJIGJET E LTERSISE
-1     
besa
Para 22 muajsh  
  
provimi letesis
+0     
totila kume
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjet e provimit te matures 2012 1216045

-1     
totila kume
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjet e provimit te matures 2012 1216045
     
marjeta belshaku
Para 22 muajsh  
  
si mund te mar rezultatin e provimit te letersis??????
+1     
uerta hamzaj
Para 22 muajsh  
  
a mund te me lajmeroni per noten e letersise ju lutem? id.1219825
-1     
uerta hamzaj
Para 22 muajsh  
  
a mund te me lajmeroni per noten e letersise ju lutem? id.1219825
-1     
kevin ahmetaj
Para 22 muajsh  
  
pergjigjet e provimit te letersise
-2     
kevin ahmetaj
Para 22 muajsh  
  
pergjigjen e provimit te letersise
+1     
adelina matraku
Para 22 muajsh  
  
dua pergjigjet e letersise dt 02062012
+4     
romeo
Para 22 muajsh  
  
kemi fike se kemi mrre note te dobet
+0     
anduel
Para 22 muajsh  
  
kuhs8ov
+1     
dyshe lashi
Para 23 muajsh  
  
dua pergjigjjen e provimit te letersise matura 2012 1222952
+2     
sarina
Para 23 muajsh  
  
dua pergjigjen e provimit te letersise
+0     
ermal balliu
Para 23 muajsh  
  
pergjigjet e letersise
-4     
fitim vecani
Para 23 muajsh  
  
dua pergjigjet e provimit te letersise te dt 02062012
-4     


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Spitali Amerikan