ebuy.al
Alexa
0 0
0
 

Studentet ne pragdiplomimi per master, test edhe ne TOEFL


14 Sht 12

Marrja e dëshmisë, që fakton mbrojtjen e gjuhës sipas standardeve ndërkombëtare, është vendosur si kusht bazë

Burimi:

ikub.al

 

Studentët që janë në përfundim të cikleve të studimit për master apo doktoraturë, për të siguruar diplomën duhet të konfirmojnë edhe mbrojtjen e gjuhës angleze sipas testit të TOEFL-it. Aktualisht janë shpallur datat për marrjen e testit të TOEFL-it në universitetin publik. 
Sipas përcaktimeve, studentët kanë si afate të mundshme për këtë vit datat 29 shtator, 13 tetor, 27 tetor, 10 nëntor, 24 nëntor dhe 5 dhjetor. Marrja e dëshmisë, që fakton mbrojtjen e gjuhës sipas standardeve ndërkombëtare, është vendosur si kushti bazë për lëshimin e diplomave të ciklit të dytë të studimeve të masterit apo dhe ato të doktoraturës në sektorin publik dhe atë privat. Mbrojtja e anglishtes, sipas këtyre standardeve, do t’u shërbejë kandidatëve edhe për punësime apo pranime të llojeve të tjera në institucionet dhe agjencitë përkatëse. 
Kostoja financiare që studenti duhet të shlyejë për dhënien e testit është 66 euro. Studentët duhet të paraqiten pranë strukturave përgjegjëse të Universitetit të Tiranës për të bërë regjistrimin për dhënien e testit të TOEFL-ITP, duke plotësuar formularin përkatës e dorëzuar dokumentacionin e nevojshëm. Teza e provimit ka rreth 140 pyetje, të cilat do të kombinohen ndërmjet pyetjeve për të shkruarin, të kuptuarin përmes dëgjimit dhe për strukturën dhe shprehitë e të shkruarit në gjuhën angleze. Testi zgjat rreth dy orë

clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
Lexuar: ikub #:
 0  1.401 1209140091

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Spitali Amerikan