Albtelecom

Fjalori i Gjuhës Shqipe, tashmë i konsultueshëm “online”

28 Mar 13

Ky fjalor përmban rreth 48 mijë fjalë dhe 5 mijë shprehje frazeologjike

 
0
0

Fjalori i Gjuhës Shqipe për herë të parë është i konsultueshëm edhe në formë elektronike. Pikërisht www.fjalori.shkenca.org është adresa online ku mund të gjendet fjalori me 53 mijë njësi. Ky është fjalori i parë online, i cili u ofrohet përdoruesve në të gjitha trojet mbarëshqiptare me prurje të reja gjuhësore. Kërkimi është shumë i thjeshtë. Mjafton të shkruani një fjalë dhe menjëherë në ekran do të shfaqet shpjegimi i fjalës apo shprehjes frazeologjike. Fjalori që mban rreth 48 mijë fjalë dhe 5 mijë shprehje frazeologjike është dixhitalizuar dhe kështu mund të gjendet online. Ai është hartuar nga profesorët Jani Thomai, Miço Samara, Pavli Haxhillari, Hajri Shehu, Thanas Feka, Valter Memisha, Artan Goga.

Kjo formë e fjalorit sjell një përdorim sa më praktik dhe është një referencë e rëndësishme për të gjithë përdoruesit e gjuhës shqipe. Sipas Drejtorisë së Qendrës Albanologjike, që ka çertifikuar këtë libër, fjalori elektronik është mbështetur në “Fjalorin e Gjuhës shqipe”, të vitit 2006, të Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë. Fjalori elektronik është i pasuruar edhe me shqiptimin e fjalëve dhe njësive frazeologjike të përfshira në të. Tani në faqe po punohet për futjen e elementit të zërit duke ofruar edhe mundësinë e dëgjimit të fjalëve dhe njësive frazeologjike.


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
elhami
Para 5 muajsh  
  
Fjalët e huaja të përdorura në librat shkollor të klasës së pestë
 
elhami
Para 5 muajsh  
  
bëllduf
 
Gabriel
Para 9 muajsh  
  
Fjale 5e urta
 
Gabriel
Para 9 muajsh  
  
Fjale 5e urta
 
erta
Para 9 muajsh  
  
m,F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>F>5yrynipm.7ikbopg,.
 
gabriel
Para 9 muajsh  
  
jan te gjitha te vjedhura
 
gabriel
Para 9 muajsh  
  
jan te gjitha te vjedhura
 
Aleks
Para 10 muajsh  
  
Qiqra ne hell
 
Agnesa
Para 14 muajsh  
  
Fjale Te vjetra
 
ardian
Para 14 muajsh  
  
eshte shum dobet si fjalor nuk ja vlen te kerkohet as te shikohet,eshte per te ardhur keq.eshte humbje kohe te kerkosh fjale ne kete mini fjalor
 
Kristina
Para 14 muajsh  
  
Fjale te marra nga fjalori i gjuhes shqipe dhe shpjegimi i tyre
 
Albi shtefni
Para 15 muajsh  
  
Kuptimi i fjales brez
 
dea
Para 21 muajsh  
  
si gjenden shprehjet frazeologjike
 
renato
Para 21 muajsh  
  
shprehjet frazeologjike
 
Shtypi i dites


SondazhShfleto artikuj te tjere per: FJALORI GJUHA INTERNETI SHQIP
Postuar nga: mbalena
ikub #:
1303280131