ATEM
0 0
1
 

Matura 2013, përzgjidhen 25 pyetjet e testit të Letërsisë


27 Maj 13

Provimi i parë i Maturës Shtetërore do të zhvillohet më 31 maj.

Burimi:

ikub.al

Grupi i ekspertëve të lëndës së Letërsisë dhe Gjuhës që u ngujua në ambientet e Agjencisë Kombëtare të Provimeve për të përgatitur testet, kanë përzgjedhur 25 pyetjet finale për tezën e provimit të parë të Maturës Shtetërore, i cili zhvillohet më 31 maj. Mbi 40 mijë maturantët e regjistruar në maturën e këtij vit, po kryejnë përgatitjet e fundit, duke marrë konsultime pa pagesë në shkolla, sipas një kalendari.
Teza e provimit edhe për këtë vit do të ndahet në dy pjesë, ku përfshihet testimi i njohurive për dy fragmentet e shkëputura nga veprat e autorëve shqiptarë dhe atyre të huaj. Rreth 60 për qind e pyetjeve të testit i përkasin lëndës së letërsisë, ndërsa pjesa tjetër rreth gjuhës. Testi do të ketë në përbërje fragmente nga tekste të ndryshme (tekst tregimtar, tekst poetik, tekst dramatik, tekst bindës/argumentues, tekst përshkrues, tekst shpjegues, tekst informativ, tekst eseistik, tekst kulturologjik), jo domosdoshmërisht të punuara në klasë.
Struktura e pyetjeve do të ndërtohet në mënyrë të tillë ku të jenë të përfshira të tre nivelet e vështirësisë. Njëra nga pyetjet me zhvillim është esse. Specialistët shtojnë më tej se maturantët duhet të tregohen të kujdesshëm gjatë periudhës përgatitore dhe të mos mbështeten vetëm në perceptimin e fragmentit të tekstit, pasi testi do të përmbajë edhe pyetje rreth tërësisë së veprës së autorit përkatës.
Teza e provimit do të përmbajë 25 pyetje. 13 pyetjet e para janë me zgjedhje, ku do të rrethohet vetëm shkronja përbri përgjigjes së saktë. Pyetjet e tjera kanë kërkesa që janë me zgjidhje dhe arsyetim. Pranë secilës pyetje ka hapësirë për të bërë veprimet e nevojshme. Koha e vënë në dispozicion të maturantëve për zhvillimin e testit është 2 orë e 30 minuta.


Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
S'ke bere abonim DigitAlb? Kliko ketu
ARFA sh.p.k u krijuar ne vitin 2005 si nje nga distributoret kryesore te autorizuar te DIGITALB SH.A. per shitjet me shumice dhe pakice te abonimeve dhe artikujve te DIGITALB kudo neper Shqiperi dhe

Dritare & dyer, profile Plastike, Alumini, Druri nga 4.900 lek/m2
ALPLAST-AG, kompania e vetme shqiptare qe punon me produkte te cilat nuk e ndotin mjedisin dhe ruajne shendetin e njeriut.

Shiten apartamente ne Himare
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


microsoftSONDAZH
Vjedhja e Bankës dhe politika
(Heshtja e të dyja krahëve të politikes në lidhje me vjedhjen e Bankës tregon:)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
Lexuar: ikub #:
 1  3.472 1305270109

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
hghghg
Para 15 muajsh  
  
hdhdhdhdhdhd
     


| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


alpet

spitaliamerikan

empty