Moti: Stina e verës vjen në....

31 Maj 13

Jeni mërzitur nga ditët e freskëta dhe me shi? Me ardhjen e qershorit klima do ndryshoje.

 
0
0
Spitali Amerikan

Edhe dita e sotme do jete e paqëndrueshme me reshje te pakta shiu dhe here pas here me diell. Deri ditën e marte do ketë ndryshime te shpeshta te klimës dhe me pas ditën e mërkurë moti do jete me e ngrohte. Temperaturat do te ngrihet nga 3-4ºC. Me kalimin e ditëve dielli do jete ai qe do mbizotëroj.

Sipas eksperteve te parashikimit te motit, luhatjet e deritanishme, përveç presionit atmosferik te larte qe vjen nga Mesdheu, kane ardhur edhe nga "faktori" njeri. Kështu, sipas hidrometeorologëve te Institutit te Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, aktiviteti industrial i njerëzimit dhe çlirimi i gazrave ne atmosfere ka ndikuar mjaft. Ajo çka vërehet me shqetësim, sipas specialisteve është ardhja e temperaturave te larta ne një periudhe te hershme, e me pas një rënie e menjëhershme e temperaturave, gjë qe duket sikur po çakordon edhe stinët e vitit. Tashme gjithkush po ve re se edhe stinët janë pakësuar, nga katër ato tani duket se janë bere vetëm dy, dimër dhe vere. Bie dëborë aty ku nuk ka rene kurrë, apo është thatësirë ne vende ku reshjet janë karakteristike jo vetëm ne vjeshte dhe dimër por edhe ne vere.
   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Sondazh
Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: at.k
ikub #:
KLIMA MOTI QERSHOR STINA VERA
1305310051Reklame
Digitalb
Reklame
ventouris


Reklame
inTV