ebuy.al
Alexa
0 0
0
 

Viti akademik 2013-2014, ja kuotat e tarifat për Master


03 Sht 13

Do të jenë vetë universitetet që do të përcaktojnë kriteret e pranimit të kandidatëve.

Burimi:

ikub.al

Ministria e Arsimit ka publikuar kuotat e pranimit për vitin akademik 2013-2014 në programet master shkencor, profesional dhe part-time.  Rreth 22 192 studentë do të pranohen për këtë vit akademik, ndërsa regjistrimet pritet të nisin me një udhëzim të posaçëm nga MASH.
Kandidatët që u përkasin shtresave sociale të personave që nuk shikojnë dhe që nuk dëgjojnë, invalidë, invalidët e punës dhe fëmijët e tyre, paraplegjikë dhe tetraplegjikë, fëmijët që gëzojnë statusin ligjor të jetimit, fëmijët romë, ballkano-egjiptianë apo fëmijët e policëve dhe ushtarakëve të rënë për shkak të detyrës, si dhe fëmijë të ish-të përndjekurve politikë, paguajnë një kuotë në masën 50% të tarifës së shkollimit. Tarifën e shkollimit nuk e paguajnë studentët e shkëlqyer.
MASH ka përcaktuar se pas përfundimit të kohëzgjatjes normale të programit të studimit, studentët që nuk e kanë përfunduar ende programin përkatës, paguajnë vetëm tarifën për kredit të lëndëve të prapambetura. Do të jenë vetë universitetet që do të përcaktojnë kriteret e pranimit të kandidatëve, duke i bërë ato publike paraprakisht. Programet e studimit si për masterin shkencor, ashtu edhe për atë profesional, do të nisin të funksionojnë vetëm në rast se i ndjekin të paktën 10 studentë.  
Për ndjekjen e një programi studimi të ciklit të dytë, çdo kandidat duhet që më parë të ketë marrë një diplomë në ciklin e parë të studimeve “Bachelor”. Kohëzgjatja e studimeve për masterin e shkencave është 2 vjet. Studentëve u duhet të plotësojnë 120 kreditë për të marrë diplomën. Masterat profesionalë zgjasin 1 vit akademik dhe studentëve u duhet të plotësojnë 60 kreditë.
 


clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: mbalena
Lexuar: ikub #:
 0
AKADEMIK KUOTA MASTER TARIFA VITI
 1.924 1309030078

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme
Spitali Amerikan