ebuy.al
Alexa
0 0
0
 

Rrahja e fëmijëve i bën ato më agresive, por jo vetëm...


24 Tet 13

Ne një studim janë marre ne shqyrtim dhe analizuar 2 mije fëmijë te moshës nga 3 deri ne 5 vjeç: Rezultati, agresivitet, fjalor i mangët, mundësi te folure me pak se mesatarja.

Burimi:

Corriere

Qe rrahje e fëmijëve u bën keq atyre nga pikëpamja fizike, kjo është një gjë qe tashme te gjithë e dine, por qe rrahja, qofte kjo edhe e lehte sjell edhe dëme te tjera, këtë e provon edhe një studim i kohëve te fundit ne SHBA.
Ne fakt edhe me pare, qe ne vitin 2009, kish një studim qe demonstronte demet e rrahjes tek fëmijët e vegjël, ndërkohë një tjeter maksistudim ne Columbia University te New York-ut, ka analizuar 1900 fëmijë ne disa qytete te lindur ndermet viteve 1998 – 2000, me mundësinë qe këta fëmijë ne moshën nga 3 deri ne 5 vjeç, kishin pësuar dhune nga prindërit e tyre.
Studimi tregoi se këta fëmijë, duke filluar nga mosha 5 vjeçare kishin treguar sjellje agresiviteti, fjalor te mangët, dhe aftësi folëse me te dobëta se mesatarja e bashkëmoshatarëve te tyre.
Rrahja e fëmijëve po shihet si një problem social me vete. Kështu ne France, një prind është dënuar me 500 eoro gjobe, pasi kish rrahur djalin e tij 9 vjeçar. Veç kësaj, ai është dënuar edhe me detyrimin për te paguar 150 euro, nenën e djalit për dëme morale.
 


clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: Klaud
Lexuar: ikub #:
 0  1.286 1310240035

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Spitali Amerikan