ATEM
0 0
0
 

Rrahja e fëmijëve i bën ato më agresive, por jo vetëm...


24 Tet 13

Ne një studim janë marre ne shqyrtim dhe analizuar 2 mije fëmijë te moshës nga 3 deri ne 5 vjeç: Rezultati, agresivitet, fjalor i mangët, mundësi te folure me pak se mesatarja.

Burimi:

Corriere

Qe rrahje e fëmijëve u bën keq atyre nga pikëpamja fizike, kjo është një gjë qe tashme te gjithë e dine, por qe rrahja, qofte kjo edhe e lehte sjell edhe dëme te tjera, këtë e provon edhe një studim i kohëve te fundit ne SHBA.
Ne fakt edhe me pare, qe ne vitin 2009, kish një studim qe demonstronte demet e rrahjes tek fëmijët e vegjël, ndërkohë një tjeter maksistudim ne Columbia University te New York-ut, ka analizuar 1900 fëmijë ne disa qytete te lindur ndermet viteve 1998 – 2000, me mundësinë qe këta fëmijë ne moshën nga 3 deri ne 5 vjeç, kishin pësuar dhune nga prindërit e tyre.
Studimi tregoi se këta fëmijë, duke filluar nga mosha 5 vjeçare kishin treguar sjellje agresiviteti, fjalor te mangët, dhe aftësi folëse me te dobëta se mesatarja e bashkëmoshatarëve te tyre.
Rrahja e fëmijëve po shihet si një problem social me vete. Kështu ne France, një prind është dënuar me 500 eoro gjobe, pasi kish rrahur djalin e tij 9 vjeçar. Veç kësaj, ai është dënuar edhe me detyrimin për te paguar 150 euro, nenën e djalit për dëme morale.
 

Shtypi i dites

Analize
Rekomandojme te lexoni »
Kuzhina e vertete italiane
Pica ne furre druri, makarona, sallate cezar, kuzhina e vertete italiane ne Tirane

Aftësitë Prezantuese
ABC Trainings, Aftësitë Prezantuese

Dritare & dyer, profile Plastike, Alumini, Druri nga 4.900 lek/m2
ALPLAST-AG, kompania e vetme shqiptare qe punon me produkte te cilat nuk e ndotin mjedisin dhe ruajne shendetin e njeriut.

Shiten apartamente ne Himare
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


microsoftSONDAZH
Guvernatori i ri i Bankës
(Është më mirë të jetë specialist)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: Klaud
Lexuar: ikub #:
 0  1.418 1310240035

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


alpet

GlobeAlbania

digitalb