ebuy.al
Alexa
0 0
0
 

Pranë zbulimit të një prej 7 mrekullive të Botës?


27 Nën 13

Kopshtet e Varura të Babilonisë konsiderohen si një prej shtatë mrekullive të botës antike.

Burimi:

Top Channel

Ndonëse nuk kanë mbetur prova fizike të ekzistencës së tyre, dorëshkrime të kohës flasin për një qytet përrallor, ku ekzistonin tarraca të mbjella me lule mes ndërtesave të kohës, shatërvanë, lule të tjera, pemë dekorative dhe zbukurime të gjithëllojshme natyrore, kombinuar me një hijeshi të pabesueshme.

Prej dekadash, këto përshkrime kanë magjepsur dhe kanë ngjallur interesin e arkeologëve, të cilët kanë realizuar kërkime intensive në provincën ku dikur shtrihej Babilonia, në Irakun e sotëm Qendror.

Megjithatë, një eksperte e Universitetit të Oksfordit pretendon se pamundësia për të gjetur gjurmë të Kopshteve të Varura të Babilonisë ka një shpjegim të vetëm.... faktin që është kërkuar në vendin e gabuar.

Sipas doktoreshës Stephanie Dalley, ekzistojnë prova se kjo mrekulli e antikitetit ndodhet 500 kilometra më në veri, pranë qytetit modern të Mosulit.

Duke qenë se asnjëherë nuk është gjetur provë e ekzistencës së këtyre kopshteve, historia e sotme i konsideron Kopshtet e Varura, ndërtuar nga mbreti Nebuchadnezzar i Asirisë si një mit.

Megjithatë, pas 20 vitesh studime, Dalley arriti të zbulonte një papirus me shkrim babilonas, ku deshifrohet se ishte mbreti Sennacherib, i cili parapriu Nebuchadnezzarin, ai që ndërtoi kopshtet.

Mbreti në fjalë e ka pasur qendrën pikërisht pranë Mosulit dhe sipas ekspertes, është pikërisht ky vendi i ri ku duhet të nisin gërmimet për të nxjerrë mbi dhe parajsën e botës antike.
 


clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: Klaud
Lexuar: ikub #:
 0  1.584 1311260147

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme
Spitali Amerikan