Tiranë, ekspozitë me objekte të trashëgimisë kulturore

17 Dhj 09

Pjesë e ekspozitës së titulluar “Thesaret e kulturës materiale shqiptare” ishin veshje të shumta dhe aksesorë veshjesh të zbuluara në Shqipëri prej periudhës së mesjetës e deri në vitet e fundit.

 
0
0

Një ekspozitë e vecantë është hapur paraditen e kësaj të mërkure në mjediset e Institutit të Arkeologjisë në Tiranë, në kuadër të ditëve të Albanologjisë. Në këto mjedise u ekspozuan për rreth 1 orë e gjysmë objekte të shumta të kulturës, materiale të popullit shqiptar. Pjesë e ekspozitës së titulluar “Thesaret e kulturës materiale shqiptare” ishin veshje të shumta dhe aksesorë veshjesh të zbuluara në Shqipëri prej periudhës së mesjetës e deri në vitet e fundit.

 

Sipas drejtorit të Qendrës së Studimeve Albanologjike Ardian Marashi, kjo ekspozitë e vecantë shërbën si një mundësi e mirë për të gjithë shqiptarët për të njohur vlerat albanologjike të vendit të tyre.

 

“Qëllimi i kësaj ekspozite është sensibilizimi i opinionit për larminë e objekteve të trashëgimisë materiale që ndodhen në fondet e Qendrës Albanologjike dhe për mundësitë e mëdha që ka për ti promovuar ëkto objekte , për i bërë të dukshme. Sot ishte një ekspozitë e përkohshme 1 orë e gjysëm për ti dhënë mundësi të gjithëve që të njihen me këtë pasuri” u shpreh Marashi.

 

Shtresimet e antikitetit shqiptar si dhe veshjet tradicionale të krahinave të ndryshme të Shqipërisë të paraqitura në stendat e ekspozitës përkrah zbulimeve të shumta arkeologjike, objekteve, qeramikave etj risollën në vëmendje përmes kësaj ekspozite traditën, historinë dhe kulturën e lashtë unike të vendit tonë.


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
jgjgjg
Para 42 muajsh  
  
koooooooot faaaaareee :)
 
Shtypi i dites


Sondazh


Shfleto artikuj te tjere per: TIRANA
Postuar nga: nia meba
ikub #:
912170932