0 0
1
 

Tiranë, ekspozitë me objekte të trashëgimisë kulturore


17 Dhj 09

Pjesë e ekspozitës së titulluar “Thesaret e kulturës materiale shqiptare” ishin veshje të shumta dhe aksesorë veshjesh të zbuluara në Shqipëri prej periudhës së mesjetës e deri në vitet e fundit.

Një ekspozitë e vecantë është hapur paraditen e kësaj të mërkure në mjediset e Institutit të Arkeologjisë në Tiranë, në kuadër të ditëve të Albanologjisë. Në këto mjedise u ekspozuan për rreth 1 orë e gjysmë objekte të shumta të kulturës, materiale të popullit shqiptar. Pjesë e ekspozitës së titulluar “Thesaret e kulturës materiale shqiptare” ishin veshje të shumta dhe aksesorë veshjesh të zbuluara në Shqipëri prej periudhës së mesjetës e deri në vitet e fundit.

 

Sipas drejtorit të Qendrës së Studimeve Albanologjike Ardian Marashi, kjo ekspozitë e vecantë shërbën si një mundësi e mirë për të gjithë shqiptarët për të njohur vlerat albanologjike të vendit të tyre.

 

“Qëllimi i kësaj ekspozite është sensibilizimi i opinionit për larminë e objekteve të trashëgimisë materiale që ndodhen në fondet e Qendrës Albanologjike dhe për mundësitë e mëdha që ka për ti promovuar ëkto objekte , për i bërë të dukshme. Sot ishte një ekspozitë e përkohshme 1 orë e gjysëm për ti dhënë mundësi të gjithëve që të njihen me këtë pasuri” u shpreh Marashi.

 

Shtresimet e antikitetit shqiptar si dhe veshjet tradicionale të krahinave të ndryshme të Shqipërisë të paraqitura në stendat e ekspozitës përkrah zbulimeve të shumta arkeologjike, objekteve, qeramikave etj risollën në vëmendje përmes kësaj ekspozite traditën, historinë dhe kulturën e lashtë unike të vendit tonë.


Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »

Ofertë për çdo regjistrim nga Kopshti dhe Çerdhja Tweety...
Për çdo regjistrim deri në fund të muajit Gusht përfitoni një muaj falas.

Dritare & dyer, profile Plastike, Alumini, Druri nga 4.900 lek/m2
ALPLAST-AG, kompania e vetme shqiptare qe punon me produkte te cilat nuk e ndotin mjedisin dhe ruajne shendetin e njeriut.

Shiten apartamente ne Himare,,,
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


microsoftSONDAZH
Vjedhja e Bankës dhe politika
(Heshtja e të dyja krahëve të politikes në lidhje me vjedhjen e Bankës tregon:)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nia meba
Lexuar: ikub #:
 1
TIRANA
 2.071 912170932

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
jgjgjg
Para 6 muajsh  
  
koooooooot faaaaareee :)
     


| Shto tek te Preferuarat


acdurres

spitaliamerikan

dga