Ja 8 rruget me te gjata ne bote


29 Mar

Sa here e pyesim veten "edhe sa rruge ka mbetur", ndoshta shpesh per te qetesuar femijet, apo edhe veten per shkak te merzitjes dhe lodhjes.

 
0
0
8.La Route 66
Highway 66 (USA)

Por ka nje kategori rrugesh te cilat do tjua tregojme me poshte, tek te cilat kjo pyetje dhe te tjera te ngjashme me te, nuk kane kuptim.
Nuk kane kuptim, pasi ne kete rast kemi te bejme me rruge ultra te gjata, te cilat duket sikur nuk do te mbarojne kurre.
Ja lista e tete rrugeve me te gjata ne Bote, duke filluar nga nr 8:
8. Highway 66 (USA)               3.945 Km.
Eshte rruge me te kaluar historike dhe lidh Chikagon me Santa Monican


7. Highway 20 (USA)               5.415 Km.
Eshte rruga me e gjate ne SHBA, dhe lidh Oqeanin Atlantik me ate Paqsor


6. RN 10 (Kine)                5.700 Km.
EShte rruga me e gjate ne Kine


5. Trans Canada Highway (Kanada)  8.030 Km.
Pershkon te gjithe Kanadane dhe perkon me 5 ndryshime oresh ( ora ndryshon cdo 1.500 km)


4. Transiberian (Rusi)         11.000 Km
Bashkon Petersburgun me Vladivostok


3. Highway 1 (Australia)         14.500 Km.
Lidh qytete me te rendesishme te Australise


2. AH 1 (Azi)                  20.557 Km.
Fillon ne Tokyo dhe mbaron ne Stamboll


1. Panamericana (Amerike)        48.000 Km.
Kalon ne 14 shtet dhe lidh qe nga Argjentina deri ne Kanada, eshte padyshim rruga me e gjate ne Bote.
   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Prenotoni Krishlindjet ne Lot Restaurant
Festoni me stafin tuaj, me menu per vetem 2’000/2’500 leke me nje pije te perfshire.

Dhurata e duhur per festat e Fundvitit!
Ne dyqanet IRIS COSMETIC do te gjeni produkte kozmetike dhe profesionale per kujdesin e bukurise tuaj dhe dhurata pa fund...per njerezit tuaj me te dashur.

Kane filluar regjistrimet ne kampionatin "Qitje ne Poligon"
Arms School Academy organizon Kampionatin "Qitje ne Poligoni" ku pjesemarres mund te jene Femra dhe Meshkuj mbi 18 vjec te apasionuar pas sportit te qitjes. Regjistrimet kane filluar dhe zgjasin deri

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh
Baba Vanga ka parashikuar se Obama do të jetë presidenti i fundit i SHBA
(E besoni apo jo?)Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: k.s
ikub #:
1103290150

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Albanian Security Forum
Reklame
inTV


Reklame
Abissnet