Për çfarë shërbejnë mustaqet e maces
 
Shperndaje
ikub#: 1706090135
Mustaqet e maceve janë vegla shumë të ndjeshme, sipas Live Science, këto qime taktike janë të pajisura me nerva, që e bëjnë macen të jetë e vetëdijshme për çdo gjë që ndodh vërdallë.

Mustaqet e maceve janë vegla shumë të ndjeshme, sipas Live Science, këto qime taktike janë të pajisura me nerva, që e bëjnë macen të jetë e vetëdijshme për çdo gjë që ndodh vërdallë.

Një mënyrë tjetër se kur i përdor është kur përpiqet të gjuajë apo ti shpëtojë gjuajtjes. Duke qenë të ndjeshme ato lokalizojnë dhe ndjejnë çdo lëvizje që ndodh në ajër, qoftë edhe të vogël. Kjo e lejon të ndjejë grabitqarë të ndryshëm apo prenë.

Janë njëkohësisht tregues të humorit të mace.

 

Mustaqet e tendosura tregojnë se macja ndihet e kërcënuar, mustaqe të qeta do të thotë që ajo ndihet qetë dhe mustaqe të shtyra para kur ajo është e eksituar apo në gjendje tensioni.

Humbja e kësaj aftësie do ta çorientonte përgjithmonë, dhe nëse i shkulni një mustaqe ta dini nuk jeni duke luajtur por po i shkaktoni dhimbje. 

Shfleto artikuj te tjere per: KAFSHE MACET MUSTAQET ORGANE SHTEPI

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved