Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Sa më shumë dëshiron vetëkontrollin, aq më pak do e keni atë
 
Shperndaje
ikub#: 1802230091
Sa më shumë dëshiron vetëkontrollin, aq më pak do e keni atë A keni dëshiruar ndonjëherë që të keni më shumë vetëkontroll? Në varësi të rasteve për çfarë ju nevojitet vetëkontrolli, ka të ngjarë të bëni të kundërtën e asaj që dëshironi.
Sipas një studimi në marsi 2017, dëshira e ndërgjegjshme për më shumë vetëkontroll mund të ju jap më pak vetëkontroll. Studimi që u botua në Buletinin e revistës "Personaliteti dhe Psikologjia Sociale", psikologët studiuan dëshirat e disa vullnetarëve për të rritur vetëkontrollin. Personave iu kërkua gjithashtu të vlerësonin nivelin aktual të vetëkontrollit. Personat që arritën të përballonin më mirë punët dhe situatat e ndryshme ishin ato persona që nuk kishin kërkesa të larta për të ruajtur vetëkontrollin. Ndërsa ato persona që dëshironin më çdo kusht për të pasur vetëkontroll ishin persona që i përballonin më keq situatat.
 
Nëse e gjen veten duke dëshiruar disiplinë, përpiquni ta lidhni atë dëshirë me një veprim specifik që mund të merrni: për shembull, në vend që të dëshironi të keni vetëkontroll për të shmangur blerjen në internet, ndërmerrni hapa konkretë duke larguar kartat e krediti ose largohuni nga vizitat e faqeve në internet.

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: ARRITJA KESHILLA STUDIMI VETEKONTROLLI 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved