Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Strudel klasik me mollë
 
Shperndaje
ikub#: 1802270055
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 800 gr molle te verdha
- 80 gr sheqer
- 25 gr rrushe te thate
- 1 veze
- lëng limoni
- 2 luge vaj ulliri
- 1 luge kanelle
- 250 gr miell
- 50 gr gjalpë
- 25 gr fara
- thërrime buke
 
Përgatitja
 
Ne një ene hidhni miellin, pak kripe, vaj ulliri dhe disa pika lëng limoni, me pas shtoni vezën ne qendër dhe përziejini mire përbërësit duke shtuar nga pak ujë te vaket aq sa te mjaftoje për te përzier. Vazhdoni te punoni brumin derisa te marre një forme kompakte me pas mblidheni ne forme topi dhe mbulojeni me qese kuzhine dhe lëreni ne qetësi për një ore. Ndërkohë përgatitni mbushjen. Ne një ene përzieni mollët e qëruara dhe te prere ne feta, shtoni sheqer, lëngun dhe lëkurën e grire te limonit, farat e pishës, rrushin e thate, kanelle pluhur dhe përziejini te gjithë përbërësit derisa te keni një mase homogjene. Me pas me brumin qe përgatitët formoni një pete te holle dhe ne sipërfaqen e saj shtoni përbërjen me molle shtoni disa thërrime buke dhe pak gjalpë dhe mbështilleni strudelin duke mbyllur edhe anët. Me pas futeni ne furre dhe piqeni me 200'C për 30-35 minuta. Priteni ne feta dhe me pas shërbejeni.
 

Loading...Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI MOLLE RECETA STRUDEL 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved