Vezë sy mbi bukë dhe bakon
 
Shperndaje
ikub#: 1803050011
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 8 veze
- 100 gr bakon
- 1 tufe trumze
- 4 feta buke
- 40 gr gjalpë
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Ne një ene vini panceten ose bakon te prere ne kuba me 20 gr gjalpë për te skuqur. Pasi te kenë marre një ngjyre te arte hidhini ne një ene dhe mbajini ne një ane. Me pas largoni pjesën e mesit te çdo fete buke duke lënë rreth 2-3 cm tul buke përreth kores. Shkrini ne një ene 10 gr gjalpë dhe skuqni fetat e bukës për disa minuta me pas kthejini dhe ne qendër te tyre vendosni 2 veze. Gatuajini me flake te mesme derisa e bardha e vezës te jete skuqur me pas shtoni kubat e pantacetes, pak gjethe trumze, kripe dhe aromatizoni me piper. Përgatitni ne te njëjtën mënyre edhe vezët e tjera qe ju kane mbetur dhe shërbeni te ngrohta.
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: BUKA GATIMI RECETA VEZA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved