5 mënyra për të përballuar pengesat në punë
 
Shperndaje
ikub#: 1805210146
5 mënyra për të përballuar pengesat në punë Pengesat në punë janë diçka që nuk mund të mungojnë në asnjë vend pune. Nga bashkëpunëtorët dinakë tek menaxherët e njëanshëm, ne të gjithë duhet të merremi me njerëz të tillë në vendin e punës. Por nuk ka arsye pse të shqetësoheni sepse mund t'i trajtoni këto situata në mënyrë efektive.
1. Së pari vëzhgoni situatën 
 
Para se të filloni të punoni është më mirë që së pari të analizoni situatën dhe të dini se çfarë po ndodh saktësisht. Mundohuni të keni një bisedë me kolegun tuaj dhe të dini se çfarë po ndodh saktësisht në ekipin tuaj dhe çfarë kërkojnë. Pasi të keni një pasqyrë të qartë të situatës mund të vendosni se çfarë mund të bëni për të ruajtur pozicionin tuaj.
 
2. Ndërtoni rrjetin tuaj në mënyrën e duhur 
 
Gjithmonë përpiquni të mbani një marrëdhënie miqësore me bashkëpunëtorët tuaj. Lëreni punën tuaj duke folur sepse është e vetmja gjë që do t'ju ndihmojë të fitoni respekt në ekipin tuaj. Mundohuni të ndërtoni një ekuacion të mirë me punonjësit e fuqishëm të organizatës në vend që të jeni pjesë e një grupi të caktuar.
 
3. Kujdes nga kolegët dinak
 
Ndërsa është thelbësore për të mbajtur marrëdhënie të mira me njerëzit gjithashtu duhet të mbani një distancë të sigurt prej tyre. Gjithmonë mendoni dy herë para se të thoni diçka para tyre pasi ata mund ta përdorin atë kundër jush. Përveç kësaj, gjithmonë përpiquni të kuptoni motivet e tyre dhe pastaj, planifikoni një strategji për t'i trajtuar ato.
 
4. Diskutoni
 
Nuk ka mënyrë më të mirë për të zgjidhur një çështje. Mundohuni të keni një bisedë me personin me të cilin keni probleme dhe pyesni ata për gjërat që i shqetësojnë. Në këtë mënyrë mund të gjeni zgjidhjen perfekte dhe kjo mund të ndihmojë gjithashtu për të sjellë një ndryshim në kulturën tuaj të punës.
 
5. Mbani nën kontroll sjelljen dhe veprimet tuaj
 
Sigurohu që të shmangësh thashethemet dhe të mos jesh dikush që gjykon njerëzit dhe përhap thashethemet. Integriteti juaj është në duart tuaja dhe sigurohuni që të mos zbrisni në një nivel që nuk i përshtatet krenarisë suaj.Shfleto artikuj te tjere per: KOLEGET MARREDHENIET PENGESA PUNE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved