Tavë me patëllxhan dhe sardele
 
Shperndaje
ikub#: 1805230002
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 600 gr sardele
- 3 domate
- 1 thelbi hurdhe
- 2 patëllxhan
- 50 gr djathë i grire
- 1 tufe mente
- vaj ulliri
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Pastroni mire sardelet dhe me pas hapini si një libër, lajini nen ujë te rrjedhshëm dhe me pas thajini me letër kuzhine. Me pas grini tufën e mentës bashke me një thelbi hurdhe. Lani patëllxhanët dhe pritini për se gjati dhe vërini për te skuqur ne nje ene me pak vaj ulliri dhe kripe por edhe te aromatizuara me piper. Lani mire domatet dhe me pas pritini ne kuba te vegjël. Me pas sistemoni patëllxhanët ne shtresa ne një tave duke i alternuar bashke me sardelet, djathin e grire, mentën dhe hurdhën, domatet te prera ne kuba dhe rregulloni me vaj, futini ne furre me 200'C për 20 minuta. Pas përfundimit shërbejini te ngrohta.Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI PATELLXHAN RECETA SARDELE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved