Pite alla greke
 
Shperndaje
ikub#: 1805290029
Pite alla greke Receta e Dites
Përbërësit
 
- 1 pite e rrumbullaket
- erëza ne pluhur
- 2 gjethe sallate jeshile
- gjethe mente
- spec djegës
- 100 gr mish qengji
- 1/2 qepe e kuqe
- 2 luge domate te prere ne kuba
- majdanoz
- 1 limon
- vaj ulliri
- kripe, piper
 
Përgatitja
 
Vini për te marinuar mishin e qengjit për 30 minuta se bashku me erëzat, qepen te prere ne feta dhe pak vaj ulliri. Me pas vendosini ne një ene dhe gatuajini ne furre me 180'C për 30 minuta duke i kthyer here pas here dhe rregulloni me kripe vetëm ne përfundim te gatimit. Bashkoni qepen qe ju ka mbetur te prere ne feta dhe 2 luge domate te prera ne kuba, gjethet e sallatës jeshile, pak mente, majdanoz te grire rregulloni me vaj ulliri, lëng limoni, spec djegës pluhur, erëza sipas dëshirës, kripe dhe piper. Me pas ngrohni piten ne furre dhe ne qendër vendosni sallatën qe përgatitët dhe mishin te prere ne copa. Rrotulloni piten dhe vazhdoni ta mbushni si te ishte një xhep. Mund ta shoqëroni me një salce kosi.
[I ngjashëm: Makarona greke ]
[I ngjashëm: Antipastë mikse ]Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI GREKE PITE RECETA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved