Cheesecake me luleshtrydhe
 
Shperndaje
ikub#: 1805310007
Receta e Dites

Përbërësit
 
- 300 gr luleshtrydhe
- 150 gr pana për ëmbëlsire
- 150 gr biskota
- 2 veze
- 300 gr rikota
- 150 gr sheqer
- 80 gr gjalpë
- 3 flete xhelatine
- liker portokalli
- gjethe mente
- reçel luleshtrydhe
 
Përgatitja
 
Vendosni ne një ene me ujë te ftohte xhelatinën me pas ne një ene rrihni vezët bashke me sheqerin derisa te krijoni një përbërje shkume me pas hidhni rikoten. Vendosni ne mikser biskotat dhe frulojini derisa te bëhen pluhur me pas bashkoni gjalpin e shkrire pak nga pak duke i përzier me kujdes. Shpërndani përbërjen me biskota ne fund te një ene dhe futeni ne frigorifer për gjysme ore. Lani mire luleshtrydhet mbani disa veç për dekor nder te tjerat pritini ne feta. Shkrini xhelatinën dhe me pas përziejini me 3 luge liker, bashkoni kremin qe përgatitët me rikota dhe me pas shtoni panen dhe luleshtrydhet. Përziejini mire dhe hidheni mbi bazën me biskota. Vendoseni ëmbëlsirën ne frigorifer për te paktën 2-3 ore. Me pas dekorojeni sipas dëshirës dhe shërbejeni.
[I ngjashëm: Cheesecake light ]Shfleto artikuj te tjere per: CHEESECAKE GATIMI LULESHTRYDHE RECETA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved