Pasta me kunguj dhe rikota
 
Shperndaje
ikub#: 1806190003
Receta e dites
Perberesit
 
- 4 kunguj
- 1 qepe
- 300 gr rikota
- 320 pasta
- vaj ulliri
- kripe, piper
 
Pergatitja
 
Vini per te vluar ne nje ene me uje me kripe makaronat. Qeroni qepen, grijeni holle dhe vereni per te skuqur me zjarre te vogel me pak vaj ulliri derisa te zbutet dhe te behet transparente. Me pas shtoni kungujt pasi ti keni lare, qeruar dhe prere ne kuba dhe gatuajini per 10 minuta, rregulloni me kripe dhe aromatizoni me piper. Kulloni makaronat duke i lene al dente dhe bashkojini ne enen ku gatuat kungujt, shtoni rikoten te therrmuar me kujdes dhe perziejini te gjithe perberesit bashke. Sherbejini menjehere makaronat te ngrohta.
 
Shfleto artikuj te tjere per: GATIME KUNGULL RECETA

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved