Kek i butë me qershi
 
Shperndaje
ikub#: 1806250003
Kek i butë me qershi Receta e Dites
Përbërësit
 
- 700 gr qershi
- 250 gr gjalpë
- 4 vezë
- 250 gr miell
- 250 gr sheqer
- sheqer pluhur
- pak kripe
 
Përgatitja
 
Zbutni gjalpin ne temperaturën e ambientit derisa te behet i bute. Ndani vezën te bardhen nga e verdha dhe me pas rrihni te bardhat e vezëve me pak kripe me pas shtoni gjalpin dhe sheqerin dhe vazhdoni te rrihni përbërësit derisa te ketë marre formën e shkumës dhe hidheni ne një ene me pas bashkoni te verdhat e vezëve një e nga nje dhe gradualisht shtoni dhe miellin përziejini me kujdes derisa përbërja te jete bere persi ne forme shkume. Ndërkohë lani me kujdes qershitë nen ujë te rrjedhshëm, thajini dhe largoni bërthamat. Ngrohni ne furre një tave te mbuluar me letër gatemi te njome dhe me pas shtoni përbërjen qe përgatitet, sistemoni qershitë ne sipërfaqen e kekut dhe zhytini lehte brenda brumit te kekut. Me pas futeni tavën ne furre dhe gatuajini për rreth 1 ore. Lëreni kekun te ftohet dhe me pas shtoni sipër sheqerin pluhur. 
[I ngjashëm: Qofte me spinaq ]
Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI KEK QERSHI RECETA

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved