Sallatë me avokado dhe karkaleca
 
Shperndaje
ikub#: 1806280008
Sallatë me avokado dhe karkaleca Receta e Dites
Përbërësit
 
- 16 karkaleca
- 1 avokado
- 1 dege selino
- 6 kunguj
- 1 limon
- 80 gr sallate mikse
- vaj ulliri
- kripe, piper i zi
 
Përgatitja
 
pastroni mire karkalecat dhe lajini nen ujë te rrjedhshëm dhe me pas thajini. Vërini ne një ene dhe rregullojini me një luge vaj ulliri. Ndërkohë lani mire gjethet e sallatës mikse te stinës. Pritni avokadon për se gjati, largoni bërthamën, qërojeni dhe me pas pritni tulin ne kuba te vegjël. Lagini kubat e avokados me lëngun e gjysmës se limonit dhe vërini ne një ane. Me pas lani dhe qëroni kungujt dhe me pas pritini ne kuba te vegjël dhe ato se bashku me selinon. Përziejini perimet bashke me avokadon dhe vërini ne një tas shtrydhni gjysmën e limonit qe ju ka mbetur, rregulloni me kripe, piper dhe vaj ulliri. Gatuani për një minute karkalecat për çdo ane, lërini te vaken dhe me pas vërini ne mesin e tasit te sallatës. Përziejini me kujdes te gjithë përbërësit dhe shërbeni sallatën.
Shfleto artikuj te tjere per: GATIMI KARKALECA RECETA SALLATA

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved