Kokrrat e arta të këtij drithi janë të tilla dhe për shëndetin
 
Shperndaje
ikub#: 1807090102
Kokrrat e arta të këtij drithi janë të tilla dhe për shëndetin Kush e njeh sadopak historinë e Rusisë, ka dëgjuar me siguri për hikrrën. Qulli i këtij drithi i cili ngroh shpirtin e këtij populli me dimër të acartë, përmban minerale të pastra dhe ka një shije unike duke u rrëmbyer me shpejtësi nga të gjitha vendet e botës. ‘Qulli i hikrrës është nëna jonë, kurse buka e thekrës ati ynë’, thonë rusët të cilët vështirë se bëjnë pa hikrrën. Dhe kur të lexoni pak më shumë për të me siguri do t’u jepni të drejtë.
Hikrra është një drith që kultivohet në Rusi, por arsyeja kryesore sepse e gjithë bota e blen është sepse nuk përmban gluten, ka më pak karbohidrate se drithërat e tjera dhe shumë veçori të tjera të çmuara si hekur dhe proteina.
 
Kush mund ta konsumojë hikrrën?
 
 • Personat që vuajnë nga diabeti, të cilët duhet të konsumojnë produkte pa gluten.
 • Personat që janë intolerantë ndaj glutenit, organizmi i të cilëve reagon negativisht sa herë konsumojnë produkte me gluten dhe shfaqin simptoma si: mungesë energjie, plogështi, probleme me tretjen, puçrra në fytyrë, nervozizëm, etj. Përmes një analize gjaku ne mund të kuptojmë nëse jemi apo jo intolerantë ndaj glutenit i cili gjendet tek gruri, elbi, thekra.
 • Të gjithë njerëzit e tjerë që duan një regjim ushqimor të pasur në fibra, proteina bimore dhe minerale të çmuara për shëndetin. Hikrra ndihmon në tretje dhe përmban vitamina e minerale si hekuri, magnezi, fosfori e vitamina të grupit B.
 
 
Ku gjendet hikrra?
 
Kompania Teuta SHPK, lider në tregun e produkteve ushqimore, është kujdesur ta sjellë edhe në tryezat shqiptare, në një cilësi premium, ashtu si shumë superushqime të tjera, aleatet tona të mirëqenies dhe shëndetit të mirë. Me këtë lloj drithi mund të përgatiten supa e sallata të mrekullueshme, ose mund të përdoret në formë mielli për të bërë krepa e bukë të shijshme, pa u ndier në faj për sasinë.
 
 
Si gatuhen hikrrat?
 
Përveç shijes së mirë dhe vlerave të mëdha ushqyese, e veçanta e këtij produkti është se të jep mundësinë të gatuash në shumë mënyra. Koha e zierjes së hikrrës është vetëm 20 minuta me dyfishin e sasisë së ujit. Më poshtë po iu japim dy receta:
 
1.Supë me hikërr dhe perime 
 
Përbërësit:
 
 • 160 gr hikërr Teuta
 • 2-3 karota
 • 2-3 kunguj
 • 1 kërcell selino
 • 400 gram patate
 • 1 qepë e njomë
 • 200 gram mashurka
 • 500 ml brodo perimesh
 • 80 gram parmixhano i grirë
 • bukë e thekur për shoqërim
 • 1 lugë salcë domatesh
 • kripë
 • vaj ulliri
Përgatitja:
 
Prisni në kubikë karotat, selinon, bishtajat, kungujt, patatet e qëruara. Hidhni në tigan 2-3 lugë vaj ulliri dhe skuqni qepën e njomë të grirë, shtoni perimet e grira dhe lërini për 2-3 minuta duke ulur nxehtësinë, shtoni hikrrën Teuta  dhe brodon e perimeve ose ujin me koncentrat, shtoni dhe salcën e domateve dhe gatuajini në zjarr të ulët për 15 minuta. Pastaj hidhni kripën dhe lërini të ziejnë edhe përreth 20 minuta, derisa supa të jetë gati. Shërbejeni me parmixhan të grirë dhe bukë të thekur.
 
2.Sallatë me hikërr
 
 • 300 gram hikërr Teuta
 • 240 gram qiqra të ziera ose të konservuara
 • 4 kungulleshka të vogla
 • 4 karota të vogla
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 dorë kaperi
 • 1 dorë fara luledielli
 • disa gjethe borziloku
 • ½ lugë kafeje kurkuma ose shafran Indie
 • kripë
 
Përgatitja:
 
Zieni hikrrën Teuta sipas instruksioneve në paketim dhe ftoheni duke e shpëlarë me ujë të ftohtë. Hidhini pak vaj. Prisni kungujt dhe karotat në kubikë. Ngrohni pak vaj në një tigan, shtoni hudhrën e shtypur, perimet e prera në kubikë dhe kavardisini derisa të mbeten krokante. Hidhuni kripë dhe lërini të ftohen. Në një enë bashkoni hikrrën e zier, perimet e ftohura, kaperin, qiqrat, farat dhe shtoni vaj ulliri ekstra të virgjër, shafran dhe disa gjethe borziloku të freskët.
 
Burimi: www.shije.al

 

Shfleto artikuj te tjere per: DRITH DRITHERA HIKRRA QULL TEUTA DURRES

Marre nga ikub.al

*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved