Si të gjejmë ekuilibrin mes jetës profesionale dhe asaj personale
 
Shperndaje
ikub#: 1903170017
Si të gjejmë ekuilibrin mes jetës profesionale dhe asaj personale Më poshtë janë dhjetë këshilla, të vlefshme për të gjitha moshat, për një ekuilibër sa më të mirë mes jetës profesionale dhe jetës personale.
1. Secili prej nesh ka një ekuilibër të tijin.
2. Mos lejoni që modelet e së shkuarës të kushtëzojnë zgjedhjet e së tashmes
3. Shmangni të ashtuquajturat “sakrifica të nevojshme” pasi sakrificat e së sotmes rrezikojnë të jenë keqardhjet e së nesërmes
4. Pyesni gjithnjë veten nëse jeni të bindur në atë që bëni
5. Përpiquni të jetoni sipas mënyrës suaj, në vend që të sforcoheni të jeni dikush tjetër
6. Largohuni me guxim nga paragjykimi dhe rolet e vjetra, në familje dhe në punë- mentaliteti i ri do t’ju sjellë qetësi
7. Përpiquni të gjeni gjithnjë kohë për veten
8. Puna nuk duhet ta mbysë jetën private dhe jeta personale nuk duhet të jetë pengesë për punën.
9. Te secili prej nesh duhet të bashkëjetojnë dimensionet profesionale dhe nevojat ekzistenciale, dëshira për të braktisur gjithçka, për të qëndruar larg stresit
10. Kompania nuk është një familje dhe familja nuk duhet të jetë një kompani.  
 Shfleto artikuj te tjere per: EKUILIBRI FAMILJA PUNA ZYRA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved