Çifti fejohet në mes të protestës “Black lives matter”
 
Shperndaje
ikub#: 2006050137
Çifti fejohet në mes të protestës “Black lives matter” Një propozim për martesë mes turmës së protestës.
Imazhet nga protesta e “Black lives matter” kanë qenë tepër të dhimbshme dhe tronditëse për dëshmitarët, por nga errësira ka ndriçuar një moment i bukur mahnitës. Momenti kur një çift i ri i adhurueshëm u fejuan në mes të një protestes në Carolinën e Veriut ishte një çast shpresëdhënës. Mes protestuesve që kërkojnë drejtësi racore, Xavier Young u ul në gju dhe i kërkoi dashurisë së jetës së tij Marjorie Alston të bëhej gruaja e tij. Ata ndodheshin të rrethuar nga protestuesit me maska për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe policia. Marjorie nuk e kishte menduar kurrë se propozimi do t’i vinte në këto kushte, por ajo i tha “Po” duke pranuar propozimin në një moment magjik. Ai i vendosi unazën në gisht dhe çifti i lumtur u përqafuan mes turmës.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Don’t ever underestimate the power of love.

While protesting in downtown Raleigh, I captured a beautiful moment in a strangers life that I felt called to share. ???????????????? ???????????????? A few minutes after filming this I approached the man (his name is Xavier) and told him I wanted to send him this video. It was one small contribution I could make to his special moment. He nodded in excitement and we began to exchange phone numbers when I lost it. I was completely overcome with emotions. Tears filled my eyes; I could barely speak behind my mask. ???????????????????????????????? ??? I put my hand on his shoulder and thanked him for reminding me of what really matters. We locked eyes and he brought me in for a hug. It was the first random hug I’ve had in months. In our embrace, he said something I’ll never forget: “Don’t worry, we’re in this together.” So simple, yet so powerful. It’s a statement that I should have said to him, but in that moment none of that mattered. We were just two strangers embracing one another in a moment of pure joy and happiness amidst the chaotic backdrop of chants for justice and peace.??????? ???????????????? ????????????? I congratulated them both, waved goodbye, and walked away from the crowd to settle myself. It’s easy to get overwhelmed with what’s going on right now. We’re in the middle of a pandemic, millions of people have lost their jobs, and there’s still so much discrimination, racism, and inequality that’s not being properly addressed by our current administration... but moments like this give me hope. Even when you may feel alone or scared, remember what Xavier said — we’re in this together. #JusticeForGeorgeFlloyd #EqualityForAll #BlackLivesMatter #MoreLove Licensed by TMX.news

A post shared by Zachary Cohen (@thepathof_z) on

Shfleto artikuj te tjere per: CIFT FEJESE PROPOZIM PROTESTE

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved