3 mënyra për të ndërtuar një martesë të lumtur dhe shmangur divorcin
 
Shperndaje
ikub#: 2006150042
Themelet për një marrëdhënie afatgjatë mund të ndërtohen: në një video TED eksperti shpjegon 3 mënyrat për të krijuar një martesë të lumtur duke shmangur divorcin.
FOTO GALERI

Martese apo jo, ajo që është e sigurt është se kur bie në dashuri do të dëshironit të jetonit përgjithmonë me personin e zemrës (të paktën derisa "vdekja të mos ju ndajë"). Por vështirësitë dhe angazhimi për ta bërë dashurinë të zgjasë kaq shumë, i vë të gjitha çiftet nën provë, të martuar dhe të pamartuar qofshin. Por a ka ndonjë mënyrë për ta bërë një histori dashurie të zgjasë dhe për të shmangur ndarjen? Sipas ekspertit George Blair Ëest, po, dhe ai e shpjegon atë në një video TED të titulluar 3 mënyra për të ndërtuar një martesë të lumtur dhe për të shmangur divorcin.

George Blair West është një studiues dhe mjek i specializuar në psikiatri, fjalimi i tij TED mbi martesën fillon nga një studim i kryer në Amerikë gati 50 vjet më parë që sheh në krye të ngjarjeve më stresuese në jetën e njerëzve 3 gjëra: vdekja e njërit prej bashkëshorteve, divorci ose ndarja. Tri ngjarje që, siç thotë perëndimi me ironi, mund të ndodhin vetëm nëse ekziston një tjetër, martesa, e cila në renditjen e gjërave më stresuese që mund të ndodhin në jetën e njerëzve renditet e shtata.

Jo keq?  Martesa dhe divorci janë të dyja mjaft stresuese. Por a ka ndonjë mënyrë për t'i shmangur ato? West përpiqet t'i përgjigjet kësaj pyetjeje në fjalimin e tij TED. Dhe përgjigja e tij është shumë e dobishme përtej lidhjeve martesore, gjithashtu për të forcuar të gjitha marrëdhëniet afatgjata.

West, në të vërtetë, thotë se nga përvoja e tij 3 mënyrat për të bërë një marrëdhënie të zgjasë vlejnë si për martesën, marrëdhënie afatgjata, por edhe për bashkimet gay. Shkurt, për këdo që dëshiron të ndërtojë një jetë pranë një personi tjetër dhe kalon nëpër peripeci dhe probleme normale kur janë së bashku për një kohë të gjatë.

Nëse e përmbledhim diskutimin e George Blair West janë këto 3 faktorë që shërbejnë për ta bëre një marrëdhënie të zgjasë:

Shfleto artikuj te tjere per: DIVORCI LUMTUR MARTESE MENYRA SHMANGIA

Marre nga ikub.al

*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved