Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
5 pjesë në trupin njerëzor që do të zhduken në të ardhmen
 
Shperndaje
ikub#: 1712070102
Me evoluimin trupi njerëzor tenton te ndryshoje ne kohe dhe mesa duket ne te ardhmen disa pjese te trupit do ti përdorim gjithmonë e me pak derisa te zhduken tërësisht.
Trupi është ne evolucion te vazhdueshëm ne baze te ndryshimeve ne stilin e jetës dhe te zakoneve te njeriut. Ne trupin e njeriut janë prezent disa pjese qe ne ditët e sotme mesa duket nuk janë shume te rëndësishme dhe me kohen do te zhduken. Por cilat janë këto pjese? Me evoluimin trupi njerëzor tenton te ndryshoje ne kohe dhe mesa duket ne te ardhmen disa pjese te trupit do ti përdorim gjithmonë e me pak derisa te zhduken tërësisht. 
 
1. Qimet
Trupi i njerëzve është i mbuluar nga qimet sepse ne te shkuarën ato nevojiteshin per te mbrojtur trupin nga i ftohti. Evolucionin dhe teknologjinë qe përdorim për tu ngrohur trupit nuk i duhen me dhe për këtë arsye ne te ardhmen te vetmet qime qe do te kenë njerëzit do te jene flokët dhe vetullat te cilat shërbejnë për te ndalur djersen e ballit për te rene ne sy.
 
2. Muskujt e veshëve
Muskujt e veshëve shërbejnë për te komunikuar me te tjerë te ngjashëm te se njëjtës specie. Sigurisht qe njerëzve nuk i nevojiten me për këtë muskujt e veshëve do te zhduken nga anatomia jone.
 
3. Dhembet e pjekurisë
Ne te shkuarën kur njerëzit konsumonin ushqime te pa gatuara ose te vështira për te përtypur këto dhemb ishin te duhur për te thërrmuar ushqimin me te forte. Ne ditët e sotme dhembet e pjekurisë janë te panevojshëm dhe rritja e tyre shpesh është e dhimbshme dhe për këtë arsye hiqen.
 
4. Apendiciti
Apendiciti bën pjese ne zorre dhe ne te shkuarën shërbente për te tretur celulozën e cila gjendej prezentë ne gjethet qe konsumonin te paret tanë. Sot apendiciti është i panevojshëm.
 
5. Muskujt e parakrahut
Janë muskujt te cilët shtrihen nga bërryli drejt kyçit te dorës dhe këto muskuj posedohen nga rreth 11% e njerëzve. Këto muskuj përfaqësojnë një suport te mire te atyre qe praktikojnë kacavjerrke apo sporte te tjera ku i nevojitet një sforco e madhe ne krah por janë te panevojshëm për pjesën me te madhe te popullsisë.
loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: NJERIU PJESA TRUPI ZHDUKJA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved