11 faktorët që ndikojnë në rënien në dashuri
 
Shperndaje
ikub#: 1802200146
11 faktorët që ndikojnë në rënien në dashuri Dashuria është si një kuti me çokollata, ka shumë përbërës. Ajo është një përzierje e një loje dashurie, një tërheqje fizike, një çështje e përbashkët pasioni, e shumë gjëra të tjera.
Pse disa gjëra i duam më shumë se të tjerat? Pse biem në dashuri me personin që dashurojmë? Sipas psikologëve ka 11 faktorë të dallueshëm që mund të na bëjnë të biem në dashuri dhe ato nuk kanë asnjë lidhje me çokollatën që përmendëm më sipër.
 
1-Ngjashmëri në qëndrimet dhe tiparet e personalitetit. 
 
2-Afërsia gjeografike.
 
3-Karakteristikat e dëshirueshme të personalitetit dhe pamjes. I gjatë, ezmer, i bukur, bujar, gazmor etj.
 
4-Dashuria reciproke.
 
5-Nevojat e kënaqshme dhe kënaqësitë apo humbjet e përbashkëta.
 
6-Zgjimi fizik dhe emocional që ndodh tek personat kur tejkalohet zona "thjeshtë miq".
 
7-Ndikimet sociale, normat dhe miratimi i njerëzve në rrethin tonë.
 
8-Mimika specifike në zërin, sytë, sjelljen apo mënyrën e lëvizjes së tyre.
 
9-Gatishmëria për një marrëdhënie romantike.
 
10-Krijimi i mundësive për të qenë vetëm së bashku. 
 
11-Misteri që përfshin një situatë apo një person. Një enigmë e vogël vetëm i bën gjërat më interesante.
 
Loading...


Shfleto artikuj te tjere per: ARSYET DASHURIA FAKTORET

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved