Slobodan Praljak. Ish gjenerali kroat vret veten në gjykatën e Hagës

29 Nën 17

Vetëvrasje përpara gjykatësve ne sallën e drejtësisë ne Hage. Gjenerali kroat, Slobodan Praljak, pasi ka deklaruar edhe një here pafajësinë e tij ka pirë përmbajtjen e një shisheje te vogël qe mbante në dore, duke vrare kështu veten.

 
0
0
Menjëherë gjykatësit kane ndërprerë seancën dhe ish gjenerali është nisur drejt spitalit por pa arritur te shpëtojë.
Slobodan Praljak ishte një prej kroatëve që akuzohen për krime lufte të kryera në ish Jugosllavi (Bosnjë)  në vitet 1992-1995, krime për te cilat ai ishte dënuar me 20 vite burg.
Ndërkohë, presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitarovic, ka ndërprerë vizitën e saj ne Islandë dhe është rrimes ne kthim për në Zagreb.
 


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Shtypi i dites


Sondazh


Shfleto artikuj te tjere per: GJYKATA HAGA SLOBODAN PRALJAK VETEVRASJA
Postuar nga: k.s
ikub #:
1711290062