Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
14 zbulime interesante në Mars
 
Shperndaje
ikub#: 1605110171
Një prej pikëpyetjeve me te mëdha te astronomëve është pa dyshim dhe zbulimi i gjurmëve te jetës ne planetin e kuq. Shume kohe me pare njerëzit janë përpjekur për te kuptuar nëse aty ka apo ka pasur jete.
Te dhëna kane treguar se njeriu qe ne kohe te lashta ka aluduar për praninë e jetës ne këtë vend, ndërsa Galileo ishte i pari qe drejtoi teleskopin e pare atje. Megjithatë, edhe sot, ne nuk mund te themi se kemi arritur te shterojmë definitivisht dyshimin për prezencën e jetës ne Mars. Objektivet dhe kamerat e teleskopëve gjigande dhe moderne, por edhe rover-at qe kane mundur te ulen ne sipërfaqen e tij kane çuar ne vazhdim imazhe dhe informacione, prej te cilave disa me rëndësi te jashtëzakonshme për te kuptuar evolucionin e sistemit diellor.
 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: MARSI PLANETI ZBULIMI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved