Pse sediljet dhe dritaret e avionit nuk përkojnë gati asnjëherë
 
Shperndaje
ikub#: 1701180063
Kush ka pasur rastin te hipe ne një avion, me siguri qe e ka vene re se dritaret e tij dhe sediljet, pothuajse nuk përkojnë pozicionalisht me njeri-tjetrin, sikurse ndodh psh ne autobusët interurbane.
Asimetria ne këtë rast është evidente dhe vërehet ndoshta ne te gjithë tipet e avionëve dhe sigurisht qe ne këtë rast nuk kemi te bëjmë me gabime ne projektim, por me një zgjedhje konkrete, por jo te kompanive te prodhimit te avionëve, por te atyre qe i përdorin ato, pra te kompanive ajrore.
Përgjithësisht kur blihet një avion i ri, madje edhe një i përdorur, ai është pa sedilje dhe këto vendosen nga vete kompanitë pronare ajrore, te cilat për te përfituar sa me shume vende për pasagjeret, e shfrytëzojnë hapësirën deri ne limite, ngandonjëherë edhe te superngushta. 
Kohet e fundit, kompanitë ajrore i kane ngushtuar edhe me distancat mes sediljeve te klasit ekonomik te zakonshëm, duke rritur ato ne mjediset e biznesklasit, ku sigurisht bileta është me e shtrenjte dhe fitimi me i madh. 
 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: ASIMETRI AVIONE DRITARE SEDILJE 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved