Më trego dhëmbët të të them sa do të jetosh...


17 Shk

Rënia e dhëmbëve është një proces qe sipas një studimi te botuar ne revistën Periodontology 2000, lidhet jo pak edhe me jetëgjatësinë.

 
0
0
Studimi nënvizon faktin se ne personat mbi 65 vjeç, rënia e tyre mund e jete një këmbanë alarmi. Sipas Dr Nigel Carter i Oral Health Foundation, arsyet qe cojne ne rënien e dhëmbëve mund te jene shume, qe nga një traume, duhani, por edhe mungesa e higjienës orale.
Por çfarë duhet te bëjmë për te shmangur rënien e dhëmbëve? Mjaftojnë disa këshilla:
Se pari ato duhet te lahen se paku dy here ne dite me paste dhembesh me baze fluor. E rëndësishme është te reduktohet konsumi i ushqimeve dhe lëngjeve sheqerore.
    
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Njoftohu i pari, merr informacionin më të fundit! KU?
ikub.al, portali kryesor i informacionit në vend, sjell prane jush njoftime.ikub.al me një fytyrë tërësisht të re.

Spitali Amerikan, ofertat e 2017 – cilësi në shërbim dhe çmimet më të favorshme
Si një nga institucionet e para private shëndetësore në vend, Spitali Amerikan është i pari dhe i vetmi spital, i cili vjen në shërbim të pacientëve me ofertat dhe çmimet më të mira për shërbimet shën

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh
Horoskopi
(E besoni apo jo)

Shfleto artikuj te tjere per: DHEMBET JETEGJATESIA LIDHJA SEMUNDJE
Postuar nga: k.s
ikub #:
1702170104
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9