Mësuesja. Margarita e vërtetë e “Vietato Morire”


17 Shk

Shpeshherë kantautorët, në tekstet e tyre përdorin histori të vërteta e personazhe reale. Një gjë të tillë ka bërë edhe Ermal Meta me këngën e tij “Vietato Morire”, fituese e vendit të tretë në Festivalin e Sanremo-s.

Burimi:

Top Channel

 
0
0
Në vargjet e saj, Meta përmend mësuesen e tij të parë.
E në fakt, Margarita është pikërisht mësuesja e tij në shkollën artistike “Jakov Xoxa” në Fier. Sot ajo është 74 vjeç, por kujtesa e mësueses vijon ende të mbetet e fortë.
“Megjithëse isha shtrirë, dëgjova që thanë se do të këndonte Ermal Meta. Unë u çova menjëherë. E kisha emër të dëgjuar dhe nisa të përqendrohesha. Menjëherë i thashë djalit se ai ishte ish-nxënësi im”, shprehet Margarita Feka.
Por si u ndje ajo kur dëgjoi se në tekst përmendej emri i saj, në një këngë të kënduar në një prej festivaleve më në zë në Europë?
“Të nesërmen më mori mbesa nga Shkodra. Më tha ta dëgjoja këngën me vëmendje, e të m’i përkthente fjalët daja (djali) sepse aty përmendej emri im. Kur e dëgjova u preka shumë, tej mase. Mendova, ky fëmijë kaq i vogël, i ikur kaq vite larg. Ka kaluar shumë mësuese të tjera, si nuk e harroi emrin tim?”, flet më tej e përlotur Margarita Feka.
Përmasat e një artisti ndonjëherë vlerësohen dhe nga veprime të vogla, të cilat ngjallin emocione te personazhe që nuk janë të njohur për të tjerët, por që duket se kanë lënë shenjë në jetën e tyre.
    
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Spitali Amerikan, ofertat e 2017 – cilësi në shërbim dhe çmimet më të favorshme
Si një nga institucionet e para private shëndetësore në vend, Spitali Amerikan është i pari dhe i vetmi spital, i cili vjen në shërbim të pacientëve me ofertat dhe çmimet më të mira për shërbimet shën

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh

Shfleto artikuj te tjere per: ERMAL META KENGA MESUESJA SANREMO VIETATO MORIRE
Postuar nga: k.s
ikub #:
1702170111
Reklame
Raiffeisen


Reklame
inTV


Reklame
Abissnet