Sot është dita e parë e Pranverës


20 Mar

Ne orën 11.28 minuta ne Hemisferën Veriore ku ndodhemi edhe ne ka filluar stina e bukur e pranverës. Sot kohëzgjatja e ditës dhe natës barazohet ( ekuinoksi ) duke vijuar me pas me zgjatjen e ditës dhe shkurtimin e natës.

 
0
0
Kjo date qe ndërkohë sinjalizon fillimin  e vjeshtës ne hemisferën e Jugut, nuk është fikse, por ndryshon dhe varion mes 19 dhe 20 marsit, dhe kjo për shkak te kalendarit. Shtimi i një dite ne vit, një here ne katër vjet ( i ashtuquajturi vit i brishte ) është shkaku qe bën te kemi një date te tille jo fikse. Kjo luhatje do te vazhdoje gjate gjithë këtij shekulli, dhe për te filluar pranverën ne datën 21 mars, do te duhet te pritet viti 2102.
    
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Njoftohu i pari, merr informacionin më të fundit! KU?
ikub.al, portali kryesor i informacionit në vend, sjell prane jush njoftime.ikub.al me një fytyrë tërësisht të re.

Spitali Amerikan, ofertat e 2017 – cilësi në shërbim dhe çmimet më të favorshme
Si një nga institucionet e para private shëndetësore në vend, Spitali Amerikan është i pari dhe i vetmi spital, i cili vjen në shërbim të pacientëve me ofertat dhe çmimet më të mira për shërbimet shën

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh
Horoskopi
(E besoni apo jo)

Shfleto artikuj te tjere per: DITA EKUINOKSI FILLIMI PRANVERA STINA
Postuar nga: k.s
ikub #:
1703200084
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9