Ç’ndodh në organizëm kur masazhoni në këto dy pika?


20 Mar

Ne kulturën e mjekësisë kineze besohet se ne këmbët tona ndodhen prezent disa pika shume te rëndësishme për mirëqenien tone psiko-fizike.

 
0
0
Sipas saj, këto pika janë te lidhura me organe te rëndësishme te organizmit dhe stimulimi, apo masazhimi i tyre çon ne lehtësim dhe përmirësim te gjendjes shëndetësore. Një prej këtyre pikave është edhe ajo qe është emërtuar si Tai Chong (LV3) qe ndodhet ne shpinën e shputës, mes gishtit te madhe dhe atij te dyte, rreth 2 cm larg pikës ku këto dy gishta bashkohen.
Ne mjekësinë kineze thuhet se stimulimi dhe masazhimi i kësaj pike mund te ndihmoje ne shume ne disa drejtime, si psh:
- Trajtimi i dhimbjeve te kokës
- Zvogëlimi i stresit
- Menaxhon inatin
- Redukton dhimbjet lumbare ( te mesit)
- Rregullon presionin e gjakut
- Lehtëson krampet menstruale tek femrat
- Lehtëson dhimbjet artikulare
- Redukton ankthin dhe pa gjumësinë
- Përmirëson funksionet e mëlçisë.
Veç këtyre kinezet mendojnë se mund te korrigjohen edhe problemet me tretjen dhe ato qe kane te bëjnë edhe me sytë.
Për te kryer masazhimin e këtyre pikave duhet te veprojmë ne këtë mënyrë:
Kalojmë gishtin e dorës nga pika e takimit te dy gishtave duke shkuar poshtë ne pjesën e bute deri sa te arrijmë ne atë te forte te kockës se metatarsit. Pikërisht ne pjesën e bute dhe pak fare mbi këtë kocke ndodhet kjo pike e rëndësishme. 
Pasi e kemi gjetur,me gisht ushtrojmë presion mbi te për 2 sekonda dhe me pas vazhdon një pauze prej 5 sekondash. Përsërite këtë procedure për 2 minuta. Kujdes, lëvizja e gishtit duhet te behet ne sensin antiorar.
    
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Njoftohu i pari, merr informacionin më të fundit! KU?
ikub.al, portali kryesor i informacionit në vend, sjell prane jush njoftime.ikub.al me një fytyrë tërësisht të re.

Spitali Amerikan, ofertat e 2017 – cilësi në shërbim dhe çmimet më të favorshme
Si një nga institucionet e para private shëndetësore në vend, Spitali Amerikan është i pari dhe i vetmi spital, i cili vjen në shërbim të pacientëve me ofertat dhe çmimet më të mira për shërbimet shën

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh
Horoskopi
(E besoni apo jo)

Shfleto artikuj te tjere per: KEMBET METATARSI ORGANIZMI PIKA TAI CHONG
Postuar nga: k.s
ikub #:
1703200120
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9