Dyqantaxi
Dyqan taxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Kush përdor biçikletën ka më pak rrezik për tumor
 
Shperndaje
ikub#: 1704210115
Te shkosh me biçikletë ne pune është me mirë se sa te shkosh ne këmbë. Ne këtë përfundim ka dale një studimi Universitetit te Glasgow dhe botuar ne British Medical Journal.
Ne studimin britanik u përfshinë 260 mije qytetar te moshës mesatare 53 vjeç, te cilët për pesë vite u ndoqën nga UNK Biobank, një data baze qe përmbledh te dhëna dhe informacione PR mbi 500 mije qytetare, meshkuj dhe femra. Secili prej tyre kryente jo me pak se 60 km ecje me biçikletë ne jave.
Te dhënat e mbledhura treguan se ata punonjës qe përdornin biçikletën PR te vajtur ne pune, paraqisnin 45% mundësi me pak për tu prekur nga sëmundjet tumorale dhe 40% me pak mundësi për tu prekur nga sëmundjet kardiovaskulare. Ky krahasim ishte ne raport me ata persona qe për te vajtur ne pune përdornin mjete e shërbimit publik.
Ndërkohë qe për ata persona qe shkonin ne pune me këmbë, këto shifra ishin 27% me te ulëta për tu prekur nga sëmundjet kardiovaskulare, ndërsa nuk u evidentua asnjë ndikim ne lidhje me sëmundjet tumorale.  
 
loading...


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: BICIKLETA SEMUNDJE SEMUNDJE KARDIOVASKULARE TUMORI

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
loading...
Raiffeisen
Alviero


Më të lexuarat


Cineplexx


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved