Lidhja e trurit njerëzor me kompjuterin jo më fantazi


21 Pri

Inxhinierët po tentojnë lidhjen e trurit të njeriut me kompjuterin.

 
0
0
Duket se fantazia në filmin "Matrix" ku kompjuteri lidhej me trurin e njeriut për ti bërë gjërat realitet nuk do të jetë më vetëm e tillë. 
 
Shpikësi dhe inxhinieri Elon Musk i kompanisë “Neuralink” ka deklaruar se për 4 vite ai do të bëjë të mundur lidhjen e trurit me kompjuterin. Krijimi i një truri-kompjuter do të ndihmojë njerëzit me robotët e së ardhmes.
 
Lidhja e trurit me kompjuterin do të zhvillojë një gjuhë të re që do të njihet si "telepatia konsensuale". Në realizimin e kësaj lidhje do të përdoren disa pajisje që Elon Musk i quan "rrjeta nervore" duke futur në to elektroda të trurit që do të shërbejnë për të ngarkuar dhe shkarkuar mendimet që truri ka gjatë ditës.
 
Sipas Elon Musk kompania “Neuralink” synon të prodhojë një produkt qe do të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga dëmtimet serioze të trurit. Kjo do të arrihet në 4 vjet, ndërsa nga 8-10 vite teknologjia fantazi në filmin “Matrix” do të jetë realitet dhe e përdorshme për të gjithë.   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

ne ju rekomandojme
Atmosfere arabe ne qender te qytetit...cfare po ndodh?
I rikonceptuar, me nje dizajn ndryshe por duke ruajtur te njejten cilesi...

facebook
ikub.al ne instagram
sondazh
Filmat e Kinostudios Shqipëria e Re
(Pro apo kundër shfaqjes se tyre)


Shfleto artikuj te tjere per: KOMPJUTERI LIDHJA NJEREZIT SHKENCA TRURI
Postuar nga: Kokonozi
ikub #:
1704210080
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9