Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Buzz Aldrin. Në Mars duhet të shkojmë për të qëndruar
 
Shperndaje
ikub#: 1705290144
Njerëzimi duhet te shkoje ne Mars jo për te lënë një gjurme dhe një flamur, por për te ndenjur aty.
Kjo është deklarate e Buzz Aldrin, njeriut te dyte qe pas Nail Armstrong ka vene këmbë ne truallin hënor ne vitin 1969. I ftuar ne Itali ne kuadrin e Wired Next ne Milano, kozmonauti amerikan ka treguar për shume te pranishmen qe kishin mbushur sallën e Wired House ne Milano, detaje te udhëtimit te tyre legjendar,  por edhe mendime dhe ide për te ardhmen e zhvillimeve hapësinore.
Ne lidhje me Marsin, Aldrin, tanimë 87 vjeçar, mbështet idenë se njeriu duhet te shkoje ne Mars, por jo për vizite. Për te, Marsi duhet te popullohet me misione te vazhdueshme ne vitet ne vijim jo thjesht për te lënë një gjurme dhe një flamur.  Rruga për ne planetin e Kuq duhet te kaloje nga Hëna ku amerikanet përgatiten te rikthehen ne harkun e 8 viteve te ardhshme, dhe për këtë do te duhen anije sa efecientë aq dhe ekonomike. Ne këtë drejtim ai mendon se mënyra me e mire për te arritur qëllimin është bashkëpunimi dhe jo konkurrenca dhe ai sheh si një platformë te mire ne rrugën për ne Mars, zhvillimin e projekteve private te tipit SpaceX.


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: BUZZ ALDRIN HENA KOZMONAUTI MARSI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Living


Më të lexuarat


Living


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved