Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
“Yacht-i i qiejve” ideja e fundit e Google
 
Shperndaje
ikub#: 1705290140
E gjate me shume se 200 metra, ajo mendohet te jete balona fluturuese me e madhe e ndërtuar deri tani.
Foto ilustrative
Sa me sipër është një iniciative e Sergei Brin, bashkëthemeluesi i Google, qe synon kështu te japë një ndihme ne dërgimin e ndihmave edhe ne vendet me te largëta te planetit. Idenë e tij ai është duke e zhvilluar ne një prej hangarëve te NASA-s dhe vlerësohet se do te ketë një kosto qe shkon nga 100-150 milion dollarë.
Sipas përshkrimeve, fillimisht ishte menduar qe “Yacht-i i qiejve” do te përdorte hidrogjenin si gaz për ngritjen e balonës, për shkak te kostos qe ne këtë rast do te ishte me e ulet dhe me fuqi 10% me te madhe, por historia tragjike e balonës se Hinderburg-ut,ku humben jetën 36 persona, ka bere qe autoritetet te japin lejen për përdorimin  e heliumit, si një gaz i pa ndezshëm
Ideja e ndërtimit te balonave nuk është e re për Google qe ka ndërtuar te tilla, por me përmasa me te vogla duke filluar qe nga viti 2013 me qellim dërgimin e  te internetit edhe ne vendet me te largëta dhe te pa lidhura me te, ne Afrike dhe Azi.
Balona do te përdoret edhe për qëllime personale te familjes se Brin.
 


Ventouris
ventouris


Postuar: 29 Maj
 
Shfleto artikuj te tjere per: BALONA HELIUMI HIDROGJENI SERGEI BRIN

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Dev Inf
Digitalb


Më të lexuarat

Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved