Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Çfarë thonë Emojit për personalitetin tuaj
 
Shperndaje
ikub#: 1705290124
Studiuesit kanë zbuluar se emojit janë të lidhur me personalitetin e njerëzve dhe shprehjen e tyre në mënyrë dixhitale.
Studiuesit zbuluan se njerëzit kanë më shumë gjasa të përdorin emoji me kuptime të afërta me fjalët popullore, me kuptime të qarta.
 
Hulumtuesit studiuan përdorimin e emojis nga një milion përdorues përmes më shumë se 1.2 miliardë mesazhe. Ato analizuan marrëdhënien e emojis me fjalë, për të matur kuptimin e tyre gjuhësor dhe për të përcaktuar se çfarë i bën disa simbole më të popullarizuara se të tjerët. Emoji me kuptime të qarta dhe jo ato të dykuptimta kanë më shumë gjasa të përdoren.
 
Ata zbuluan se më shumë se 9 % e mesazheve përmbanin të paktën një emoji, dhe popullariteti i emojit ishte i lidhur me kuptimet e tyre gjuhësore.
 
'Emoji me kuptime të afërta me fjalët popullore ka më shumë gjasa të përdoret', thanë studiuesit.
Në një studim të mëparshëm, ekipi gjithashtu gjeti se 20 emoji më të përdorur kanë të bëjnë me shprehjet e fytyrës, zemrës dhe dorës, të cilat sugjerojnë që shprehjet dhe sinjalet e trupit luajnë një rol të rëndësishëm në shprehjen e ideve.


Ventouris
ventouris


Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: EMOJI KUPTIMI PERSONALITETI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
facile


Më të lexuarat
Turizmi
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved