Itali. Buletini i datës 29 Maj 2020
 
Shperndaje
ikub#: 2005290125
Itali. Buletini i datës 29 Maj 2020 Në 24 orët e fundit janë regjistruar 98 viktima, ndërsa rastet e reja pozitive janë pak më shumë se 500.
Janë pothuajse 100 vdekje në 24 orë, me një rënie në numrin e infeksioneve që janë të ulëta gjithsesi në krahasim me numrin e testeve të bëra. Edhe pse të dhënat tregojnë një prirje të luhatshme, përhapja e virusit mbetet në nivele të qëndrueshme edhe pas rihapjes së javëve të fundit.
Numri i përgjithshëm i personave që kanë kontraktuar virusin që nga shpërthimi i pandemisë është 232.248 persona.
Sot janë 475 persona në kujdesin intensiv, 14 më pak se dje. 7.094 persona janë akoma të shtruar në spital me simptoma, 285 më pak se dje. Në izolimin në shtëpi janë 38.606 persona (-1512 krahasuar me dje).
Në njëzet e katër orët e fundit 98 persona kanë vdekur (dje ishin 70 viktima), duke arritur në 33.229 vdekje në total.
Shërimi arriti në një 152.844, me një rritje prej 2.240 në 24 orë (dje ishin 3.503 të shëruar).
Rënia e numrit të pacientëve (d.m.th. aktualisht pozitivë) është 1.811 (2.980 dje) ndërsa 516 infeksione të reja u zbuluan në 24 orët e fundit (593 dje).
Sa i përket numrit të testeve, sot janë realizuar 72.135 teste (dje 75.893). Raporti midis testeve të bëra dhe rasteve të identifikuara është 1 pacient për çdo 139.8, ose 0.7%. Gjatë ditëve të kaluara kjo shifër ka qenë mesatarisht 0.8%.
 Shfleto artikuj te tjere per: ANGELO BORELLI BULETINI ITALI KORONAVIRUSI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved