Koronavirusi në Shqipëri. Buletini i datës 09 Korrik 2020
 
Shperndaje
ikub#: 2007090021
Koronavirusi në Shqipëri. Buletini i datës 09 Korrik 2020 Vazhdon rritja e rasteve të reja me koronavirus në gjithë vendin, shtrimet në Infektiv dhe rendohet gjendja shëndetësore e të shtruarve.
Mirela Cami. Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor
Aktualisht janë të shtruar 84 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 6 prej tyre janë të intubuar, në gjendje të rënde.
Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 401 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 41 qytetarë, duke e çuar në 1832 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1273 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.
COVID-19 – Statistika 
Testime totale (molekulare dhe serologjike) 31.093
Raste pozitive 3188
Raste të shëruara 1832
Raste Aktive 1273
Humbje jete 83 
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 509
Durrës 215
Shkodër 173
Vlorë 116
Lezhë 64
Fier 41
Elbasan 33
Korçë 32
Kukës 32
Berat 24
Gjirokastër 17
Dibër 17
 
Shfleto artikuj te tjere per: BULETINI KORONAVIRUSI SHQIPERI

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved