Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Si të vini në gjumë fëmijët
 
Shperndaje
ikub#: 1701270082
Për fëmijët te flenë është si te hane. Sa here nuk i zë gjumi apo ngrihen ne mesin e natës pa i zënë me gjumi. Ndiqni disa këshill për te ndihmuar fëmijët tuaj te flenë mire.

Për fëmijët te flenë është si te hane. Sa here nuk i zë gjumi apo ngrihen ne mesin e natës pa i zënë me gjumi. Ndiqni disa këshill për te ndihmuar fëmijët tuaj te flenë mire.

1. Forca e zakonit

Te zhvilloni zakone është gjeja e pare qe duhet te bëni, kjo nuk do te thotë vetëm te vendosni orarin kur fëmija duhet te flejë por edhe çdo gjë tjetër qe vazhdon pas atij momenti. Një banje, një dark e lehte, një përrallë, fikja e dritave te dhomës se tij etj.

2. Një banje relaksuese

Momenti me i mire për te lare një fëmijë është para se te haje dark. pas një dite te lodhshme ku ka vrapuar gjithë ditën, një banje e ngrohte do ta relaksonte dhe ne këtë mënyrë do te favorizonit një gjumë te mire.

3. Një dark qe i ngop por jo te rendoje

Një dark me baze ushqime shume energjike mund te jete e papërshtatshme sepse është shume stimuluese ne orët e fundit te ditës. Kështu është e këshillueshme te evitoni ushqime te skuqura apo te ëmbla. preferoni sup, peshk apo makarona.

4. Një shëtitje

Ky truk është shume efikas dhe ne mënyrë te veçante për ato fëmijë te cilët duken sikur nuk lodhen kurrë.

Një shëtitje e qete pa stimuj ne mbrëmje do ti beje shume mire fëmijës tuaj.

5. Një pelush

Lodrat prej pelushi janë objektet me te cilët fëmijët tuaj ndajnë shume gjera, për këtë janë element shume efikas për ti vene ne gjumë.

6. Një drite

Përveç lodrave te tyre te preferuara mund te lini ndezur një drite te vogël, kështu do te ndjehen me te sigurt dhe do te bëjnë një gjumë me te qete.

7. Por nëse zgjohet?

Nëse zgjohet ne mesin e natës dhe fillon te qaj nuk duhet ta grini as ti këndoni një këngë mund ti flisni me zë te ulet. Një përkëdhelje e lehte dhe prezenca juaj do te jene shume te mjaftueshme për te vene ne gjumë përsëri fëmijën tuaj.

8. Beni kujdes me gjumin e pasdites

Gjumi i drekës është i këshillueshëm te behet menjëherë pas drekës, nëse do te flejë me vone do te kondicionoje gjumin e natës.

loading...
Marre nga ikub.al
Shfleto artikuj te tjere per: FEMIJE GJUMI KESHILLA

Loading...

Humori
(Cili ju pëlqen më shumë?)


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved